16 Temmuz 2019
  • Lefkoşa30°C
  • Mağusa30°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele30°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara28°C

TÜRK MALLARINA EL KONULDU!

Türk mallarına el konuldu!

11 Temmuz 2014 Cuma 13:14

İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Emine Çolak, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta insan haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Emine Çolak, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde temel mülkiyet haklarının ihlal edildiğini, dolayısıyla insan hakları ihlallerinin söz konusu olduğunu söyledi.

Rana SARRO

İnsan Hakları Vakfı Başkanı Emine Çolak, Kıbrıslı Türklerin Güney’de yani Kıbrıs Cumhuriyeti’nde insan hakları ihlallerine uğradıklarını savundu.

Kıbrıslı Türklerin 1974’te Güney’de bıraktıkları mallarla ilgili haklarını almanın önünde Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından konan birçok engeller olduğunu işaret eden Çolak, “Güney’de yaşamış olma, bir takım mercilere başvurma gibi şartlar koşuluyor” dedi.

“Türk mallarına el konuldu!”

Avukat Emine Çolak, Güney’de bazı Türk mallarına el konularak, kamulaştırıldığına dikkati çekti ve “Anayol, gölet, göçmen evi gibi kamu amaçlı kullanılıyor. Tüm medeni ülkelerde devlet bu mallar için tazminat ödemek zorundadır. Kıbrıslı Türkler tazminatını alamıyor” dedi.

“Hem hak ihlali hem ayrımcılık”           

Bunun hem mülkiyet hakkı ihlali, hem de ayrımcılık olduğunu vurgulayan Avukat Çolak, “çünkü Rum’un malını aldığında tazminatını ödediği gibi Türk’ün malının tazminatını da ödemek zorundadır” dedi.

Emine Çolak, Kıbrıslı Rumlar için temel mülkiyet hakkının korunduğunu buna karşın, Güney’de Kıbrıslı Türklerin koçanlı malına sahip çıkma mekanizmalarının tıkalı veya yetersiz olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs vatandaşlığında da hak ihlali”

Öte yandan, Kıbrıs vatandaşlığı belgesi almak isteyen vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıldığını da söyleyen Avukat Çolak, “Annesi veya babası TC vatandaşı olan bir kişiye vatandaşlık belgesi verilirken, kız kardeşine örneğin verilmiyor. Bir aile ferdi TC kökenli ise, sorunlar çıkarılıyor” diye konuştu.

“Güney’de dava açılabilir”

Bunun yaptırımının Güney Kıbrıs’ta mümkün olduğunu belirten Avukat Emine Çolak, “Biz onun takibini Kuzey’den yapamıyoruz. Ancak, Kıbrıs Rum Kesimi’nde hakları ihlal edilen vatandaşlar, Güney’de dava açarak yasal haklarını arayabilirler” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA