18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa28°C
  • Mağusa28°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele28°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

ORMAN DAİRESİ UYARDI!

Orman Dairesi, ülke genelinde sıcak ve rüzgarlı havanın etkili olacağını, buna bağlı olarak ormanlarda yangın tehlikesinin yüksek olduğunun tespit edildiğini belirterek bazı uyarılarda bulundu.

Orman Dairesi uyardı!

17 Haziran 2016 Cuma 11:24

ORMAN YANGINLARINI ALO 177’YE BİLDİRİN”

“1 MAYIS-31 EKİM TARİHLERİ ARASINDA ATEŞ YAKILAMAZ”

Orman Dairesi, ülke genelinde sıcak ve rüzgarlı havanın etkili olacağını, buna bağlı olarak ormanlarda yangın tehlikesinin yüksek olduğunun tespit edildiğini belirterek bazı uyarılarda bulundu.

Orman Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ülkede en büyük orman yangınının 27 Haziran 1995’te Girne Beşparmak Dağları’nda çıktığı ve toplam orman alanlarının yüzde 9,52’si olan 5 bin 803 hektar alanın tek bir yangından zarar gördüğü anımsatıldı.

Açıklamada, çıkan yangınların sebepleri dikkate alındığında yüzde 99,1’inin insan eliyle (ihmal ve dikkatsizlik, kaza, meçhul, kasıt v.s) geriye kalanın sadece yüzde 0,9’u ise yıldırımdan kaynaklandığı, bugüne kadar çıkan yangınların yüzde 90,8’inin Mayıs-Ekim dönemini kapsayan 6 aylık sürede çıktığı ifade edildi.

“1 MAYIS-31 EKİM TARİHLERİ ARASINDA ATEŞ YAKILAMAZ”

Yürürlükteki yasalara göre 1 Mayıs- 31 Ekim tarihleri arasında her ne maksatla olursa olsun ateş yakılamayacağı ve bu maksat için izin verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, buna rağmen izinsiz ateş yakanların suç işlemiş olacağı ve mahkumiyetleri halinde aylık asgari ücretin iki katına kadar para cezasına veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabileceği vurgulandı.

Açıklamada, ateşli piknik yapılmasına izin verilen yerler dışında kesinlikle ateşli piknik yapılmaması gerektiği kaydedildi.

ATEŞLİ PİKNİK YAPILABİLECEK ALANLAR

Ateşli piknik yapılabilecek alanlar şunlar:

“Alevkaya Piknik Alanı, Darboğaz Piknik Alanı, Salamis Piknik Alanı, Kantara Piknik Alanı, Kalkanlı Piknik Alanı, Balalan Piknik Alanı, Yeşilköy Su Depoları Piknik Alanı, Karpaz Piknik Alanı, Taşkent Piknik Alanı, Karşıyaka-Kozanköy Üçyol Piknik Alanı.”

“ORMAN YANGINLARINI ALO 177’YE BİLDİRİN”

Vatandaşlardan, görecekleri en ufak bir dumanı, hiç zaman geçirmeden ücretsiz orman yangın ihbar hattı olan “Alo 177” Orman Dairesi’ne veya yangın ihbarı “Alo 199”den itfaiyeye haber vermeleri istenen açıklamada, yangın durumunda tüm vatandaşların yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılmaları ve her türlü imkanlarını seferber ederek yangını söndürmeye çalışmalarının hem yasa gereği hem de vatandaşlık görevi olduğu kaydedildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA