18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa23°C
  • Mağusa23°C
  • Girne24°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele23°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

LAÜ’DE “BOR" KONUSU ELE ALINDI...

LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Bor Bileşiklerinin İnsan Sağlığına Etkisi ve Kanser Tedavisindeki Kullanım Alanları” konulu konferans düzenlendi...

LAÜ’de “BOR" konusu ele alındı...

26 Haziran 2016 Pazar 09:21

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Bor Bileşiklerinin İnsan Sağlığına Etkisi ve Kanser Tedavisindeki Kullanım Alanları” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Korkmaz, konuşmacı olarak katıldı.

KORKMAZ: “BOR ENDÜSTRİYEL ÖLÇEKTE 250 ÇEŞİTTEN FAZLA KULLANILIYOR”

LAÜ’den yapılan açıklamaya göre, konferansında borun periyodik cetvelin beşinci elementi olduğunu ve 3 A grubu içerisinde bulunan “tek metal olmayan” element olduğunu aktaran Korkmaz, metal ve ametal arasında karakteristik taşıyan borun doğada serbest element olarak borik asit ya da borat tuzları gibi oksijenle kombine halinde bulunduğunu söyledi.

Korkmaz, borun endüstriyel ölçekte 250 çeşitten fazla kullanıldığını belirterek, özellikle bunların, çam ve seramik sanayi, temizleme ve beyazlatma, alev geciktirici, tarım, metalurji, nükleer uygulamalar ve sağlık sektörü alanlarında kullanıldığını kaydetti.

“EKSİKLİĞİ KANSER VE KRONİK HASTALIKLAR RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Araştırmalara göre, borun insan sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu, günlük beslenmede bor eksikliğinin başta kanser olmak üzere birçok kronik hastalığa yakalanma riskini artırdığını dile getiren Korkmaz, borun gıdalar yoluyla alınmasının mümkün olduğuna işaret etti.1466921689.jpg

KURU ÜZÜM, FINDIK, AVAKADO, FISTIK GİBİ KABUKLU ÜRÜNLERDE BOR MİKTARI YÜKSEK

Prof. Dr. Mehmet Korkmaz, bor bileşiklerinin birçok hastalığa karşı koruyucu veya tedavi edici potansiyeli bulunduğunu ve özellikle, osteoatrit, yara iyileşmesi, anti-mikotik, prostat, meme, akciğer ve serviks kanser türlerinde oldukça etkili olduğunu belirtti. Borun kuru üzüm, fındık, avakado, fıstık ve diğer kabuklu yemişlerde yüksek miktarda bulunduğuna değinen Korkmaz, ancak tavuk, balık ve geviş getiren hayvanların eti ile süt mamüllerinde düşük düzeyde bulunduğunu ifade etti.1466921704.jpg

Her gün düzenli olarak kuru üzüm, fındık ve kuru kayısı tüketmenin diğer gıdalardan alınan günlük ortalama 1-1,5 miligramlık bor seviyesini 2-2,5 miligrama çıkarabildiğini aktaran Korkmaz, vejeteryan beslenmenin de vücuttaki bor miktarını artırdığını dile getirdi.

Etiketler: , ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA