18 Temmuz 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa31°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele31°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara23°C

KİRLİ SU, SAVAŞ VE ÇATIŞMADAN DAHA FAZLA ÇOCUĞUN CANINA MAL OLUYOR

Kirli su, savaş ve çatışmadan daha fazla çocuğun canına mal oluyor

Kirli su, savaş ve çatışmadan daha fazla çocuğun canına mal oluyor

24 Mart 2019 Pazar 16:59

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayımladığı rapora göre, kirli su çatışma ve savaştan daha fazla çocuğun ölümüne neden oluyor.

‘Su Ateş Altında’ başlıklı rapora göre 15 yaşın altındaki çocukların kirli sudan kaynaklanan ishal ve benzeri hastalıklardan ölme riski, çatışma sonucunda ölmelerinden neredeyse üç kat daha fazla. 2014-2016 yılları arasında ağırlıklı olarak çatışma yaşanan ülkeleri içeren 16 ülkede toplam 86 bin çocuk temiz suya erişimi olmadığı için öldü. Bombalı saldırı veya kurşunların hedefi olarak ölen çocuk sayısı ise 31 bin.

3 bin 400’ü savaşta, 72 bini suya bağlı hastalıktan öldü

Bu oran beş yaş altındaki çocuklarda çok daha yüksek. Aynı zaman diliminde kirli suyun neden olduğu hastalıklardan ölen beş yaş altı çocuk sayısı 72 bin. Aynı yaş grubunda savaşta ölenlerin ise 3 bin 400. Bu, kirli su nedeniyle ölüm riskinin 21 kat fazla olduğu anlamına geliyor.

Beş yaş altı ölümlerin nedenlerinde ikinci sırasında ishal ve bazı bağırsak enfeksiyonları geldiğine dikkat çeken UNICEF yetkilisi Ömer el Hattab şunları söyledi: “İnsanlar bomba ve kurşunlardan kaçabilir. Bir yerlere sığınabilir. Ancak, temiz su bulamazsa bulduğu her suyu içer. Temiz suya erişim ölüm kalım meselesidir. Çatışma ortamlarında su kaynaklarına zarar verilmesi de ölümleri artıran bir unsur.”

El Hattab çatışma bölgelerinde temiz su kaynaklarına ve şehirlerin altyapılarına zarar verilmemesi konusunda uluslararası toplumun somut adım atması gerektiğinin de altını çizdi.

Etiketler: , ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA