21 Ağustos 2019
  • Lefkoşa34°C
  • Mağusa35°C
  • Girne33°C
  • Güzelyurt32°C
  • İskele35°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

KIBRIS CİTTASLOW FELSEFESİNE UYGUN BİR ADA

Kıbrıs cittaslow felsefesine uygun bir ada

31 Mart 2014 Pazartesi 11:36

Uluslararası Yavaş/Sakin Şehirler Örgütü (International Cittaslow Association) Başkanı, İtalyan tıp doktoru ve belediye başkanı Gian Luca Marconi KKTC ziyaretini değerlendirdi:

Kıbrıs cittaslow felsefesine uygun bir ada

(T.A.K/Özgül Gürkut Mutluyakalı): Uluslararası Yavaş/Sakin Şehirler Örgütü (International Cittaslow Association) Başkanı, İtalyan tıp doktoru ve belediye başkanı Gian Luca Marconi, Kıbrıs’ın cittaslow felsefesine uygun, çok güzel bir ada olduğunu söyledi.

Marconi, “Kıbrıs, model olarak da bizim görüşlerimize, felsefemize çok uygun, ülkenizle ilgili izlenimlerim çok çok olumlu” dedi.

Kıbrıs’ın Cittaslow ünvanı taşıyan ilk ve tek yerleşim birimi Yeniboğaziçi Belediyesi’nin davetlisi olarak üç gün boyunca KKTC’de temaslar yapan; dünsabah erken saatlerde KKTC’den ayrıldı.

Marconi, önceki gün Yeniboğaziçi Belediyesi sınırları içinde köylerde incelemeler yaptı. Köylülerle biraraya gelen Uluslararası Cittaslow Örgütü Başkanı, kendi elleriyle çilek toplamanın keyfini yaşadı; yeme-içme kültürüyle tanınan Yeniboğaziçililerin sıcak ilgisiyle karşılaştı; çeşitli tatlarla donatılan yemek masalarına konuk edildi. Marconi, köydeki yemek sırasında Cittaslow’un salyangoz simgeli bayrağını da açtı.

Dedesi ve babası da kendisi gibi hem tıp doktoru, hem de belediye başkanı olan Gian Luca Marconi, Kıbrıs’ı ilk ziyaretinde örgütün 2017 yılındaki genel kurulunun KKTC’de yapılması önerisini de getirdi.

Marconi: “Kıbrıslı Türkler çok sıcakkanlı”

Temaslarını TAK muhabirine değerlendiren Marconi, KKTC’de çok iyi karşılandıklarını, Kıbrıslı Türklerin çok cömert, çok sıcakkanlı, cana yakın ve misafirperver insanlar olduğu izlenimini paylaştı.

Marconi, Kıbrıs’ta konuştuğu kişilerin, gelecek için fikirlerinin çok güzel olduğunu belirterek, özellikle evlerin yapılış şekillerini güzel bulduğunu; gökdelenlerin olmamasını ve yüksek yapılaşmaya karşı mücadele verilmesini, bisiklet yollarının yaygınlaştırılması düşüncesini çok olumlu bulduğunu anlattı.

“İzlenimim çok çok olumlu”

Yeşil alanların artırılması ve insanların buralarda toplanmasının da çok güzel fikirler olduğunu kaydeden Cittaslow Başkanı Gian Luca Marconi, “Ülkeniz çok çok güzel. Çok çok güzel bir adanız var. Bu, sadece Cittaslow için değil, turizm açısından da çok olumlu. Kıbrıs model olarak da bizim görüşlerimize, felsefemize çok uygun, izlenimim çok çok olumlu” ifadelerini kullandı.

Marconi: “İş hayatımda yavaş yaşamam mümkün değil ama…”

Cittaslow Örgütü Başkanı Gian Luca Marconi, “Siz bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz? Cittaslow yaşam tarzını ne kadar uyguluyorsunuz?” sorusunu yanıtlarken, tıp doktoru ve belediye başkanı olarak bir gün içinde yapacak çok işi olduğu için iş hayatında yavaş yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.

“Felsefeyi benimseyip mümkün olduğunca uygulamaya çalışıyorum”

Marconi, “Fakat elimden geldiği kadar hayatı yavaşlatırım. Gelen misafirlerimi dinlerim. Evde yavaş yaşamaya çalışırım. Ailemle ve çocuklarımla yavaş yaşamaya çalışırım. Biz felsefe olarak yavaş bir hayat yaşamayı arzu ederiz, ama benim işlerim çok. İtalya’daki hayat koşuşturmamda, hayatı yavaşlatmak zor olsa da özellikle ailemle ve Cittaslow başkanlığı görevimde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Yani özetle, işin felsefesini benimseyip mümkün olduğu kadar uygulamaya çalışıyorum” diye konuştu.

“Yeniboğaziçi’nde cittaslow yaşanıyor diyebilirim”

Lian Luca Marconi, genelde KKTC ve özelde Yeniboğaziçi Belediyesi’yle ilgili izlenimleri konusundaki soruları yanıtlarken, özetle şunları söyledi:

“Daha önce de söylediğim gibi Kıbrıs’ta çok iyi intibalar kaldı bende. Cittaslow felsefesinin güzel uygulandığını gördüm. İnsanlar bizi çok iyi, sıcak karşıladılar. Görebildiğimiz kadarıyla Cittaslow prensipleri yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Hoşuma giden şeyler gördüm. Bisiklet yollarının yapılması, köylülerin anlattıkları, sinema, bandabuliya, yüksek binalar yerine normal evler yapılması çok olumlu. Çilekleri, bahçeleri gördüm. En çok hoşuma giden öğle yemeği oldu. İnsanlar geldi sebzelerini, salyangozları getirdiler. Tüm bunlar yaşam tarzı olarak cittaslowdur. Yeniboğaziçi’nde cittaslow yaşanıyor diyebilirim.”

Marconi, Yeniboğaziçi’nde yapılacak cittaslow projelerine, AB’den maddi destek talep edebileceklerini de açıkladı.

Cittaslow nedir?

1999’da İtalya’da başlayan Cittaslow akımı, “doğayı ve yerel değerleri korumayı, doğal enerji kaynaklarını daha çok kullanmayı, motorlu araç trafiğini azaltarak yaya ve bisikletle ulaşımı öne çıkarmayı, gürültü kirliliğiyle mücadele etmeyi, çöpleri ayrıştırarak toplamayı, kentlerin kendi özellik ve yapılarını korumayı, yerel ürün, sanat ve yemeklere sahip çıkarak yaygınlaştırmayı” içeriyor ve insanlara “daha sakin bir yaşam biçimi” öneriyor.

Salyangoz amblemli Cittaslow’un dünyanın çeşitli ülkelerinden 183 üyesi bulunuyor. Üyelik koşulları arasında 50 bin nüfusu aşmamak da bulunuyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA