24 Temmuz 2019
  • Lefkoşa33°C
  • Mağusa33°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele33°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara22°C

HALA HAKLARINI ALAMADILAR!

Hala haklarını alamadılar!

17 Mayıs 2014 Cumartesi 14:19

KTAMS, KTHY çalışanlarının haklarını arama yönündeki girişim ve eylemlerini sürdürüyor.

KTAMS yetkilileri, dün, KTHY eski çalışanlarıyla birlikte, Resmi Kabz Müdürlüğü ve Mukayyitliği Dairesi önünde toplanarak, bir basın açıklaması yaptı; ardından Daire Müdürü Ahmet Nergiz’le görüştü. Nergiz’le gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yürüyen KTAMS yetkilileri ve KTHY eski çalışanları, Bakan Kaşif’e Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a iletilmek üzere bir yazı verdi.

Eylemin sonunda açıklama yapan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, 29 Mayıs günü saat 11.00’de Başbakan Yardımcılığı önünde toplanacaklarını ve konuyla ilgili kararlarını açıklayacaklarını bildirdi.

Resmi Kabz Müdürlüğü ve Mukayyitliği Dairesi önünde toplanan kalabalık basın açıklaması öncesinde Soma’daki maden kazasında yaşamlarını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Bengihan

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan yaptığı açıklamada, Ekim 2010 tarihinde mahkeme kararı ile tasfiyesine karar verilen Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın tasfiye işlemlerinin başlaması için gerekli olan KTHY’nin bilançosunun bugün hala şirketler mukayyitliğince hazırlanmadığını söyledi.

Bu işlemlerin tamamlanması adına KTAMS’ın 3 yıldır sürekli Şirketler Mukayyitliği yetkilileri ile görüşerek süreci yakinen takip ettiğini belirten Bengihan,  “Bir çok kez çalışanların alacağının ne kadar olduğu, kapsam dışı personelin alacağının neden kaydedilmediğini, uçak sarf ve malzemelerinin satışından elde edilen yaklaşık 2 milyon TL gelirin ve 2013 yılı sonu yapılan eksik ödeme sonrası kalan yaklaşık 400 bin TL’nin, açlık sınırı altında bir ücret ile yaşamını ikame ettirmeye çalışan eski KTHY personeline halen daha neden ödenmediği sorularımıza cevap almış değiliz” dedi.

Bengihan, gerekli tasfiye işlemlerinin en kısa sürede tamamlanmaması ve mevcut biriken paradan çalışanlara ödeme yapılmaması durumunda KTHY çalışanlarının en çok üye ile örgütlü olduğu KTAMS’ın eylemlerinin şiddetini artırarak devam ettireceğini açıkladı.

Kaptan

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da,  yetkililer tarafından dinlenilmeyen, anlaşılmayan bir yapıyla karşı karşıya olduklarını ileri sürerek, hassasiyetlerini birçok kez ortaya koymalarına rağmen Şirketler Mukkayyitliği’nin ve bağlı bulunduğu Başbakan Yardımcılığı’nın herhangi bir açıklama yapmadığını savundu.

KTHY’nin malzeme ve hurdalarının satışı için gazete ilanıyla ihaleye çıkıldığını ardından da usul hatası mazeretiyle ihalenin iptal edildiğini anlatan Kaptan, “bu paralar kimin parasından kesiliyor? İyi idare Yasası neden çıkarıldı?” diye sorarak bu paraların ilan talimatı verenden karşılanması gerektiğini belirtti.

Kaptan cevap alamadıkları sürece bu soruları sormaya devam edeceklerini söyleyerek, yaklaşık 2 milyon lira olan parayla ilgili birileri görevini yapmadığı, muhasebe hesaplarını tamamlayamadığı için KTHY çalışanlarının mağdur olduğunu ifade etti.

Açıklamasının ardından 5 KTHY çalışanıyla birlikte Resmi Kabz Müdürlüğü ve Mukayyitliği Dairesi Müdürü Ahmet Nergiz’le görüşen Kaptan, KTHY’nin parasının ve demirbaşlarının başkalarına peşkeş çekildiğini iddia ederek, bilanço hesaplarının 4 yıldır tamamlanamamasının nedenlerini de öğrenmek istediklerini belirtti.

Kaptan, bu bilançoların tamamlanmamasının mukayyitliğin sorumluluğunda bir işlem olduğunu söyleyerek, Dairenin bilançonun hazırlanamamasının sebeplerini şeffaf şekilde açıklaması talebinde bulundu.

Kaptan, bilançonun açıklanacağı tarihin sürekli sudan bahanelerle ertelendiğini ve bugün Nergiz’in bir tarih vermemesi halinde son tarihi kendileri belirleyerek Başbakan Yardımcısı Denktaş’a ileteceklerini söyledi.

Nergiz’le gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından kendisini bekleyen topluluğa Nergiz’in cevaplarının kendilerini tatmin etmediğini ve bu kadar yavaş hareket edilmesini n kendilerini ve KTHY çalışanlarını rahatsız ettiğini ilettiklerini dile getiren Kaptan, bilançonun açıklanması için tanıyacakları zamanı, Türkiye’de olan Denktaş’a iletmek üzere Ulaştırma Bakanı Kaşif’e söylemeye gitmeye karar verdiklerini açıkladı.

Bunun ardından eyleme katılanlarla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yürüyen KTAMS Genel Başkanı Kaptan, Ulaştırma Bakanı Kaşif’le görüşmesinde ise, bilançonun 29 Mayıs Perşembe gününe kadar açıklanmaması halinde saat 11.00’de Başbakan Yardımcılığı önünde toplanacaklarını belirtti.

Kaptan aynı zamanda KTHY’nin parası olan 2 milyon TL civarı paranın da İhtiyat Sandığı borçlarının ödenmesi için kullanılmasına da karşı olduklarını, çünkü bunun çalışanın hakkını gasp edenleri aklayacağını söyledi.

Nergiz

Resmi Kabz Müdürlüğü ve Mukayyitliği Dairesi Müdürü Ahmet Nergiz ise, kendisinin göreve geleli 3.5 ay olduğunu ve ihaleyi alan muhasebecilerin sürekli bir sorun çıktığı söylemiyle bilançonun teslimini ertelediğini belirtti.

Nergiz, KTHY’nin demirbaş ve hurdaları için çıkılan ihalenin ise, az sayıda ve düşük fiyatlı teklifler verilmesi ve TC’den de ihaleye katılmak isteyen şirketler olduğu haberinin gelmesi üzerine iptal edildiğini, hurda ve uçak parçaları olmak üzere iki ayrı ihale açarak daha fazla teklifi değerlendirmeyi uygun bulduklarını açıkladı.

Kaşif

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif ise, KTHY çalışanlarının haklarını alması için göreve geldiği günden itibaren çok uğraş verdiğini belirterek, emekliye çıkacak ve çalışamayacak olan ihtiyaçlı personeli düşünerek İhtiyat Sandığı’nın ödemelerini doğru bulduğunu söyledi.

Kaşif, kendisinin bu konuyla direkt bağlantılı olmadığını ancak Mukayyitliğin bilançoları tamamlayarak hesaplama kısmına geçtiği bilgisine sahip olduğunu belirtti. Kaşif, TC’de olan Denktaş’a ilk fırsatta  KTAMS’ın mesajlarını ileteceğini de söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA