26 Nisan 2019
  • Lefkoşa29°C
  • Mağusa26°C
  • Girne21°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele26°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara21°C

FANATİKLER DİKKAT FUTBOL SİZİ MUTSUZ YAPIYOR

Futbol fanatikleri dikkat. Tuttuğunuz takım kaybedince yaşadığınız üzüntü, takımınız kazandığında yaşadığınız sevinçten kat kat fazla. Maçları stadyumda takip ediyorsanız bu değerler daha da artıyor.

Fanatikler dikkat Futbol sizi mutsuz yapıyor

22 Temmuz 2018 Pazar 20:56

Futbol dünyayı daha üzgün hale getiriyor. Kanıt mı? Sussex Üniversitesi'nden ekonomist Peter Dolton ve George MacKerron yaptıkları bir çalışmayla, 3 milyondan fazla insanın mutluluk seviyelerini takip ederek, taraftarı olduğunuz takım kaybettiğinde yaşadığınız hüznün, kazandığınızda yaşadığınız sevinçten iki kat fazla olduğunu tespit ettiler. Bu da demek oluyor ki, Dünya Kupası finalinden sonra dünya daha mutsuz bir yer halini aldı.

3 milyon kişinin kullandığı uygulama aracılığıyla kullanıcılara 0-100 arası ölçekte mutluluk değerlerini girmeleri istendi. Değerleri girerken aynı zamanda kiminle olduklarını ve ne yaptıklarını belirtmeleri de istendi. Konumları ise GPS aracılığıyla işaretlendi. Böylece o an stadyumda oldukları ya da biraz önce stadyumdan çıktıkları saptanabildi. Anlık kullanıcı sayısının 32.000’i bulduğu uygulamayla kişilerin takibi yıllarca sürdürüldü.

Verilerin daha sağlıklı işlenebilmesi için kullanıcıların, haftanın hangi günü ve günün hangi saati giriş yaptıkları, kiminle beraber oldukları gibi ayırımlar yapıldı. Böylece, kendinizi her defasında mutsuz hissettiğiniz kişiler ve/veya haftanın günlerinin etkisi değerlendirmede dikkate alınabilmiş oldu.
 

Araştırmanın neticesine göre, takımı kazandıktan hemen sonra fanatik taraftarın mutluluğu ortalama 3.9 puan artış gösteriyor. Bu değer, müzik dinlemenin size verdiği mutluluk ile aynı. Öte yandan, takımınız kaybettiğinde ise mutsuzluk dereceniz 7.8 puan artıyor. Yani mutluluk düzeyinin tam iki katı. Bu değer, işe gitmek, ders çalışmak ya da sırada beklemenin size verdiği mutsuzluktan fazla.

Değerler bununla da sınırlı değil. Bir fanatiğin mutluluk ve mutsuzluk düzeyi nerede stadyumda bulunmasıyla doğrudan ilişkili. Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere değerler 2-3 katına çıkıyor. Sonuçlar oldukça etkileyici ve önemli.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA