26 Haziran 2019
  • Lefkoşa29°C
  • Mağusa30°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt27°C
  • İskele30°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara27°C

DEV-İŞ, YENİ ASGARİ ÜCRETİ REDDETTİ

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), “sefalet ücreti” olarak nitelendirdiği yeni asgari ücreti reddettiğini açıkladı.

DEV-İŞ, yeni asgari ücreti reddetti

21 Haziran 2016 Salı 16:38

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), “sefalet ücreti” olarak nitelendirdiği yeni asgari ücreti reddettiğini açıkladı.

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek yaptığı yazılı açıklamada, “Hayatın her geçen gün pahalandığı, döviz karşısında Türk Lirası’nın değer kaybettiği, son 1 ayda akaryakıta üç sefer zam yapıldığı günümüzde asgari ücrete ayda brüt 104 TL artış yapılması, emekçiler ve çalışanlarla alay etmektir” ifadelerini kullandı.

Felek, işveren ile hükümetlerin iki dudağı arasında belirlendiğini ileri sürdüğü  asgari ücreti reddettiklerini belirterek, asgari ücretin yasada belirlenen kıstaslara göre  belirlenmesini ısrarla talep ettiklerini kaydetti.

Felek, DEV-İŞ olarak asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir ücret haline gelmesinin, özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması, sektörel toplu iş sözleşmesi düzenine geçilmesi ile mümkün olacağını belirtti.
Sağlık Bakanlığı Gıda Endeksi ve Ticaret Bakanlığı Fiyat Endekslerine göre açlık sınırının  net 1615 TL olduğunu kaydeden Felek, bugün açıklanan asgari ücretin  açlık sınırının altında olduğunu,  Asgari Ücret Yasası’na aykırı olduğunu savundu.

Felek, “Mevcut Asgari Ücret Yasası’na göre Komisyon suç işlemektedir. Çünkü Asgari Ücret Yasası’ndaki kriterleri uygulamamaktadır. DEV-İŞ Asgari Ücretin insan onuruna yaraşır bir şekilde yeniden belirlenmesi için bütün emek güçlerini birlikte mücadeleye çağırmaktadır” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA