16 Temmuz 2020
  • Lefkoşa32°C
  • Mağusa34°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele34°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara30°C

BOSNA HERSEK YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR

Bosna Hersek yaralarını sarmaya çalışıyor

22 Mayıs 2014 Perşembe 12:55

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı, sel, heyelan ve yer değiştiren mayınlar yüzünden durumun çok karışık olduğunu, su, gıda, battaniye ve ilaç ihtiyacı bulunduğunu bildirdi.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı, son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı ülkedeki son durumu değerlendiren açıklama yaptı.

Ülkedeki kriz merkezlerinden de sorumlu olan Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bosna Hersek'teki durumun seller, heyelan ve heyelanların ardından yer değiştiren mayın arazileri yüzünden hala çok karmaşık olduğu belirtildi.

Bosna Hersek'teki sivil savunma ekipleri ve meteoroloji merkezlerinden alınan bilgiye göre, son 24 saatte, Sava Nehri'ndeki su seviyesinde önemli derece düşüş meydana geldiği ifade edilen açıklamada, çoğu nehirlerin de doğal yataklarına döndüğü belirtildi.

Ülkenin kuzeyindeki Bosanski Şamats, Brçko, Oraşye ve Biyelyina gibi kentlerdeki nehirlerde su seviyesinin hala yüksek seviyede olduğu belirtilen açıklamada, Orta Bosna'daki nehirlerin ise su seviyelerinin gittikçe azaldığı kaydedildi.

Açıklamada, sellerin ardından bir çok heyelanın da meydana geldiği ifade edilerek, en fazla heyelanın Tuzla ve Zenitsa-Doboy Kantonu bölgelerinde görüldüğü bildirildi.

Ülkede 1992-1995 yıllarında yaşanan savaş sırasında arazilere yerleştirilen ve bugüne kadar temizlenemeyen mayınların, bölgede son bir haftadır etkisini sürdüren sel ve toprak kaymaları nedeniyle yer değiştirmesi konusunda vatandaşlara uyarıda da bulunulan açıklamada, "Mayınlı arazilerin yer değiştirdiğine dair bazı belirtiler görülüyor, bu bölgelerden tahliye çalışmaları mayın temizleme ekipleri tarafından yapılacak" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, seller ve heyelanlar nedeniyle vatandaşların tahliye çalışmalarının Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra Hırvatistan ve Slovenya'nın gönderdiği helikopterlerle yapıldığı belirtilirek, sellerden en fazla etkilenen bazı bölgelerde hala elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı kaydedildi.

"İçecek su, gıda, battaniye ve ilaç ihtiyacı"

Vatandaşların içecek su, gıda, battaniye ve ilaçlara da ihtiyaç duyduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tahliye edilen vatandaşlar otel ve okullara yerleştirildi. Ülkedeki sel felaketinde bir çok ev ve tarım arazisi sular altında kaldı, yol ve alt yapıda meydana gelen maddi hasar ise çok büyük. En kritik durum Oraşye kentinde yaşanıyor, buradaki sivil savunma ekipleri, uluslararası ekip ve helikopterler, durumu düzeltmek için çabalıyor. Dün, Oraşye'nin yakınlarında bulunan Kopanice köyünden geçen Sava Nehri'ndeki su seviyesinin yükselmesi, Oraşye, Brçko ve çevresinde bulunan köyleri tekrar zor duruma soktu. Bosanski Şamats şehrinde ise su seviyesi gittikçe azalıyor ve şehir tamamen tahliye edildi. Bu kentte gönüllüler, suların çekilmesinin ardından şehri temizlemeye devam ediyor. "

Biyelyina kentinde de durumun stabil olduğuna yer verilen açıklamada, İngiltere'den gelen özel kurtarma ekipleri ile Silahlı Kuvvetler, sınır polisi ve sivil savunma ekiplerinin vatandaşlara yardımcı olduğu bildirildi.

Açıklamada, vatandaşlar salgın hastalıklara karşı uyarılırken, özellikle Bosanski Brod, Biyelyina, Ocak, Oraşye, Bosanski Şamats, Maglay, Tuzla, Kakany, Topçiç Polye, Zenitsa, Graçanitsa, Tuzla, Sapna, Visoko, Jepçe, Olovo, Doboy, Vareş, Teşany ve Zavidoviçi kentlerinde vatandaşların bu konuda daha hassas davranmaları istendi.

Uluslararası yardımların da gelmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ana kadar Bosna Hersek'e Türkiye, Hırvatistan, Slovenya, ABD, Avusturya, Lüksemburg, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Almanya, Makedonya, Romanya, İngiltere, Slovakya, Karadağ, Azerbaycan ve Fransa'dan yardım ulaştığı kaydedildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA