19 Temmuz 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa26°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele26°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara23°C

“BARIŞ KALPLERİNİZLE OLSUN”

“Barış kalplerinizle olsun”

01 Nisan 2014 Salı 10:14

Deep Purple’ın üyesi Ian Gillan son sözünü söyledi

“Barış kalplerinizle olsun”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25 yıl etkinlikleri kapsamında 24 Mayıs’ta Park Near East‘ta  Deep Purple konseri ile ilgili son söz söylendi..

Deep Purple’n üyesi Ian Gillan ortaya atılan olumlu ve olumsuz görüşlere karşı yazılı bir açıklama yaparak duruşunu dünya kamuoyu ile http://gillan.com/friends54.html adresinden paylaştı

İşte Gillan’ın açıklaması:

Mart 2014

Sevgili Dostlar,

Kıbrıs’ta gerçekleştireceğimiz etkinlik ile ilgili bazı ileri geri yorumlar yapılmaktadır, bu vesileyle konuyla ilgili olarak bazı düşüncelerimi paylaşıyorum.

Caramba’da belirtildiği üzere, benim görüşlerim diğer Deep Purple üyelerini de bağlar diye bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden lütfen bunu benim şahsi görüşüm olarak değerlendirin. Her zaman dile getirdiğim üzere, ben benim.

Biz, Deep Purple olarak, müzik söz konusu olduğunda hiçbir zaman birinin ya da ötekinin saflarında olmadık. Soğuk Savaş döneminde Batı ile Sovyetler Birliği arasında kültürel ilişkiler gerçekleştirildiğini, Bolşov Balesi ve bazı Moskova futbol takımlarının,  Cossack dansörlerinin Londra’yı ziyaretlerini ve daha birçok karşılıklı etkinliklerin yapıldığını hatırlarım.

Gittiğimiz ülkeler arasında, herbirinin bir başkasıyla sorun yaşadığı ve başkalarının beğenmediği davranışlar ve uygulamalar içerisinde olan İsrail, Lübnan, Rusya, Ermenistan, Ukrayna, Yunanistan, Türkiye, Gürcüstan, Yunanistan, ABD, Venezuella, Arjantin, Birleşik Krallık, Çin ve Japonya gibi ülkeler vardı.

Ben hepsini de seviyorum.

Yetmişli yıllarda,  Sovyet gençliği ve Batı müziği (Sovyet yetkilileri tarafından yasaklanmıştı) arasındaki yeraltı ilişkisi, yaşamda kalım oyununda önemli bir unsur olan karşılıklı saygı ve kalıcı bir sosyal ilişkiyle sonuçlanmıştı ve bu durumun bizim gözlerimizin önünde yaşanmıştı; bugüne kadar da bu durum böyle devam etti.

Bir ülkede politik nedenlerden dolayı müzik yapma konusunda kendimi sınırlamaya en   yakın olduğum ülke, kendi ülkemdi. Olayların içinde bulundum, bir duruş sergiledim, taraf oldum. Tony Blair’in Irak’taki gayrı meşru ve ölümcül macerası beni öfkelendirmişti ve İngiltere’yi afaroz etmeyi düşünecek kadar utandırmıştı; akıllıca gelmiyor ama çok öfkeliydim. Bununla birlikte, bu duruş, bizim  zorluklara, çelişkilere, savaşlara, depremlere, ayaklanmalara, tayfunlara, grevlere, isyanlara, silahlı çatışmalara ve bu gibi şeylere aldırmadan davet edildiğimiz her yere gidip etkinlik yaptığımız  tarihi duruşumuza ters düşmüştü. Bu yüzden İngiltere’de müzik yapmaya devam ettik.

Ve bu durum Kıbrıs’ta, bölünmenin karşısında da böyle olmalıdır. Ve şunu da müsadenizle belirteyim ki, bizim Türkiye ve Yunanistan’a gerçekleştirdiğimiz birçok ziyaret de muhteşem olmuştu; her iki ülkede de şahsen arkadaşlarım var.

Benim duruşum budur.

Barış kalplerinizle olsun,

Sevgiler,

Ian Gillan

Foto: 1- Ian Gillan (büyük açılsın)

2- Deep-Purple banner

3- Ian Gillan Original

Foto altı: Gillan web sitesinden paylaştığı mektupta, “müzik söz konusu olduğunda hiçbir zaman birinin ya da ötekinin saflarında olmadık” dedi

4- Ian Gillan in a concert

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA