26 Haziran 2019
  • Lefkoşa37°C
  • Mağusa39°C
  • Girne35°C
  • Güzelyurt35°C
  • İskele39°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara32°C

ASGARİ ÜCRETE BİR ELEŞTİRİ DE TDP'DEN GELDİ!

Özyiğit, gerçek enflasyon oranları göz önüne alındığında , halkın dünden daha da yoksullaştırıldığını belirtti...

Asgari ücrete bir eleştiri de TDP'den geldi!

22 Haziran 2016 Çarşamba 14:56

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hayatın pahalılaştığı, vatandaşların büyük bir bölümünün hayatını borçlanarak sürdürmeye çalıştığı bir dönemde, zaten çok düşük seviyelerde olan asgari ücrete yalnızca %6 oranında (104 TL) zam yapılmasının, çalışanlarla dalga geçmek anlamına geldiğini vurguladı.

Yıllardır asgari ücretin belirlenme şartlarının değişmesi gerektiğini ısrarla vurguladıklarını, ancak her yıl aynı filmin tekrar tekrar vizyona konduğunu belirten Özyiğit, Devlet ile işveren kesimlerinin yine sefalet ücretinde anlaştıklarını kaydetti. Özyiğit, belirli kesimlere milyonlarca vergi affının getirildiği, Başbakan'ın özel ziyarete devlet kasasından kalabalık bir ekiple gittiği, devlet olanaklarının har vurup harman savrulduğu bir ortamda, asgari ücretliye yapılan bu 'komik' artışın, emek düşmanlığı olduğuna dikkat çekti.

 Asgari ücret artışının son dönemde gerçekleşen akaryakıt zamlarını bile karşılamadığını belirten Özyiğit, gerçek enflasyon oranları göz önüne alındığında , halkın dünden daha da yoksullaştırıldığını belirtti.

Yapılan artışın kamuda ve özelde çalışan kesimin ihtiyaçlarını karşılamadan çok uzak olduğunu belirten Özyiğit, “Eğer bir tarafta yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veren bir çalışan kesimi, diğer tarafta ise gerçek anlamda iyileştirici bir asgari ücret artışı yapılması durumunda kepenklerini kapatacağını iddia eden bir işveren kesimi ve kamu maliyesi varsa, bu bize ekonomik yapımızın çökmüş olduğunu göstermektedir" dedi.

 Bu durumda yapılması gerekenin ekonomik pastanın büyütülmesi ve toplumun tüm kesimlerine daha adaletli dağıtılması olduğunu söyleyen Özyiğit, “Bunun da yolları bellidir. Devlet vergi denetçiliği ve tahsilatını gerçek anlamda yerine getirmeli, yolsuzlukların önüne geçmeli, kamu verimliliğini artırmalı, yatırım alanları ve kaynaklarında akılcı planlamalar yapıp insanlarına sunmalıdır “ ifadelerini kullandı.

 İnsanların alım gücünün olmadığı bir ekonomide hiçbir sektörün ayakta duramayacağını, bu gibi durumlarda insan refahının her şeyden öncelikli olması ve asgari ücretin  insanlarımızın alım gücünü artıracak şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Özyiğit, sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomilerin toplumun tüm kesimlerinin birbirinin ihtiyaçlarını anlamakla ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesiyle kurulabileceğini, hükümetin kalkınma sağlayacak ortak bir ekonomik aklı yaratmak yerine, toplumun farklı kesimlerini karşı karşıya getirdiğini vurguladı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA