30 Temmuz 2021
  • Lefkoşa35°C
  • Mağusa35°C
  • Girne34°C
  • Güzelyurt33°C
  • İskele35°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

TÜRK BANKASI 114’ÜNCÜ GENEL KURULU YAPILDI

Türk Bankası 114’üncü Genel Kurulu yapıldı

04 Mayıs 2015 Pazartesi 16:15

  • Türk Bankası sermayesi 74 milyon TL’ye yükseldi
  • Yönetim Kurulu Başkanı Börteçene: “2015 büyük projeler yılımız olacak”

 

Türk Bankası’nın Hissedarlar Yıllık Olağan Genel Kurul ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantıları yapıldı. 31 Aralık 2014 tarihli bilançolar ile kâr ve zarar hesaplarının onaylandığı Genel Kurul Toplantısı’nda, yeniden seçilebilme hakkına sahip dokuz Yönetim Kurulu üyesinin üyeliklerine devam etmesi kararlaştırıldı.

Türk Bankası sermayesi 74 milyon TL’ye yükseldi

Öte yandan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda geçen yıl olduğu gibi sermaye artırımının da gerçekleştirildiği açıklandı. Türk Bankası, geçen yıl 71 milyon TL’ye çıkardığı yetkili sermayesini, oybirliğiyle alınan kararla 74 milyon TL’ye yükseltti.

Yönetim Kurulu Başkanı Börteçene: “2015 büyük projeler yılımız olacak”

Gündem değerlendirmelerinin ardından Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, yaptığı konuşmada bankanın geçtiğimiz yılki performansı hakkında Genel Kurulu bilgilendirdi. Grubun, 2014 yılında olduğu gibi 2015’in ilk çeyreğinde de kârlılıktaki artış trendinin devam ettiğini belirttiği konuşmasında başta Genel Müdür olmak üzere tüm yöneticiler ile çalışanlara gayretleri ve çalışmaları için teşekkür etti.

 

Börteçene, dünya piyasalarındaki öngörülerini de paylaşarak, dünyada gelişmekte olan pazarlar üzerinde baskılar olduğunu ama Türk Bankası’nın tedbirli bankacılık ilkesi sayesinde dünya ve yerel piyasalarda olabilecek olumsuz dalgalanmalara hazır olduğunu belirtti.

Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde hissedarlara 2012 yılından bu yana düzenli olarak dağıtılan ‘bedelsiz hisse’lerin bu yıl da %5 olarak dağıtılacağını açıklayan Börteçene, bundan sonraki yıllarda da düzenli olarak bedelsiz hisse dağıtımı uygulamasının sürdürülmesini hedeflediklerini vurguladı.

Öte yandan Börteçene, banka alt yapı projelerinin devam ettiğini ve büyük projeler için yoğun çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, uzmanlar ve danışmanlardan oluşan geniş kadrolarla geliştirilen projelerin 2015 yılı sonuna doğru hayata geçmesinin beklendiğini hissedarlar ile paylaştı.

Rahmioğlu: “2015 yılı, çalışmalarımızın meyvelerini toplayacağımız yıl olacak”

Türk Bankası Genel Müdürü Yunus Rahmioğlu ise ekonomik ve siyasi koşulların zor olmasına rağmen başarılı bir yıl geçirildiğini söyledi. Rahmioğlu, 2014 yılında daha fazla içeriye yönelik yatırımlar ve çalışmalar yapıldığını, 2015 yılının ise bu çalışmaların meyvelerini toplama zamanı olacağını belirtti. Rahmioğlu, Türk Bankası hissedarlarına yönelik olarak “Ekonomik durum ve sert piyasa koşullarına rağmen 2015 yılı sonunda da karşınıza güzel rakamlarla gelmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA