25 Mayıs 2019
  • Lefkoşa30°C
  • Mağusa32°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt29°C
  • İskele32°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara21°C

ZAMLAR “İLLALLAH” DEDİRTİYOR

Zamlar “illallah” dedirtiyor

02 Nisan 2014 Çarşamba 12:10

Vatandaşlar yaşamlarını çekilmez hale getiren elektrik ve benzin zamlardan şikayetçi

 Turgut Çalıcı/ DETAY GAZETESİ

Ülkemizde gençler de emekliler de zamlardan şikayet ediyor. İster otomatiğe bağlanmış elektrik zamanları, isterse kısa aralıklarla yapılan benzin zamanları olsun her kesimden vatandaş mağdur durumda. Bunlara bir de günlük tüketim maddelerinin her gün zamlanarak değişen etiketleri de eklenince insanlar ayın sonu değil ilk haftasının sonunu kara kara düşünüyor. Artık bu duruma birinin dur demesini bekleyen emekli de özel sektör çalışanı da “yaşayamıyoruz” diyor. Görüşlerine başvurduğumuz bir emeklimiz, ‘elektrik ve benzin zamlarından dolayı maaşın dörtte üçü borç olarak ödüyorum’ derken diğer yandan genç çalışanlar da benzin zamlarından şikayet ediyor ve “arabalarımızı artık işten eve evden işe kullanıyoruz” diyor ve yetkililerin çare üretmesini talep ediyor.

Fadıl Eren (Emekli)

Emeklilerin maaşı gerçekten yetişmiyor. Nedeni ise hepsi bir arada karşımıza çıkan elektrik faturalarıyla gerekse benzin zamanları. Artık hiçbir şeye paramız yetmez oldu

FADIL EREN 1

Temel Demirbaş (özel sektör çalışanı)

Asgari ücret yetişmiyor nedeni gayet açık ortadadır. Siz de takdir edersiniz ki asgari ücretle ev kirası mı ödeyelim elektrik faturası mı yoksa telefon veyahut su mu? Siz söyleyin gerçekten zor durumdayız. Örneğin ben benzin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı araba değil motor sürmekteyim. Gençler olarak gerçekten zor günler geçinmekteyiz.

TEMEL DEMİRBAŞ 1

Güner Erişmen (Emekli)

Emekli aylığı gerçekten, hanım da emekli olmasa zor yeter çünkü eşel-mobil ve hayat pahalılığı gününde uygulanmıyor. Son dönemlerde yapılan bilhassa elektrik ve benzin zamları ile birlikte vatandaşın ve biz emeklilerin belimizi büktü.

GÜNER ERİŞMEN 1

Mustafa Çağman (Emekli)

Emeklilik maaşım bana yeter durumdadır. Ama sizin de gördüğünüz gibi birçok gencimiz veya birçok vatandaşımız gibi ben de elektrik ve benzin’e yapılan zamlardan şikayetçiyim.

MUSTAFA ÇAĞMAN 1

Orçun Çoban (Büfe İşletmecisi)

Büfe işinde hayatınızı idame ettirecek kadar ekmek vardır. Ancak kazandığımız parayı elektriğe suya ve vergilere veriyoruz. Elektriğe ödediğim miktar nerdeyse dükkan kirasının yarısıdır. Öte yandan genç biri olarak büfeci olmak zor nedeni ise örneğin benzin fiyatlarına bakın arabayı artık işten eve evden işe gidip gele biliyoruz.

 ORÇUN ÇOBAN 1

Hilmi Elyeli (Emekli)

Bir emekli olarak elektrik ve benzin zamları gerçekten belimizi büktü ve gerçekten zor durumdayız. Bu yüzden dolayı gerek elektrik veya benzin zammı gibi olaylardan dolayı artık maaşlarımızın dört’te üçü borçlara gitmektedir.

HİLMİ ELYELİ 1

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA