17 Ağustos 2019
  • Lefkoşa35°C
  • Mağusa34°C
  • Girne34°C
  • Güzelyurt33°C
  • İskele34°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

YÖNETİM VE GÜÇ BİRLİĞİ KONUSUNDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Yönetim ve güç birliği konusunda görüş ayrılığı

03 Haziran 2014 Salı 13:53

BUTTENHEİM: FİKİR BİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi.

Görüşmeden sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin birbirlerine tüm özlü konularda öneriler sunma ve bu aşamayı en erken zamanda tamamlama konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydetti.

EROĞLU: GÖRÜŞ AYRILIĞI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı konusunda Türk ve Rum tarafları arasında görüş ayrılığı bulunduğunu belirtti. Eroğlu, bu konuda müzakere masasına konan konuların tartışılmaya devam edeceğini kaydetti.

“YAKINLAŞMALARDAN SAPMALAR”

Yakınlaşma sağlanan konuları gündeme getirdiklerini söyleyen Eroğlu, Hristofias ile gerçekleştirilen görüşmelerde bazı yakınlaşmaların sağlandığını, yeni dönemde bu yakınlaşmalardan sapmalar olduğunu, bu konudaki görüşlerini Anastasiadis’e aktardıklarını, rahatsızlıklarını ilettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi. BM kontrolündeki ara bölgede 11.30’da başlayan görüşmeye BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ev sahipliği yaptı.

Yaklaşık 3.5 saat süren görüşme sonrasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim basına açıklama yaptı.

Tüm özlü konularda öneriler sunma konusunda fikir birliği

Buttenheim, liderlerin yapıcı ve samimi bir havada gerçekleştirdiği görüşmede birbirlerine tüm özlü konularda öneriler sunma ve bu aşamayı en erken zamanda tamamlama konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydetti.

Buttenheim, liderlerin ayrıca teknik komiteleri yeniden canlandırma, güven yaratıcı önlemler ve diğer başlıklarla ilgili özlü konuları konuştuklarını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ayda iki kez bir araya gelme konusunda mutabık kaldıklarını anımsatan Özel Temsilci Buttenheim, bundan sonraki iki görüşmenin 23 Haziran ve 7 Temmuz tarihinde yapılacağını sözlerine ekledi.

Eroğlu: “Görüş ayrılığı var”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı konusunda Türk ve Rum tarafları arasında görüş ayrılığı bulunduğunu belirtti. Eroğlu, bu konuda müzakere masasına konan konuların tartışılmaya devam edeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ara bölgede yaptığı görüşme sonrası, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı.

Eroğlu, dün Anastasiadis ve ekibi ile 3.5 saatlik bir görüşme yaptıklarını, çeşitli konularda görüşlerini ortaya koyduklarını kaydetti.

Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımının yanı sıra teknik komitelerin çalışmaya başlaması, güven artırıcı önlemler, yakınlaşmalar gibi konuların ele alındığını belirtti.

Liderler, bir sonraki görüşmesini 23 Haziran Pazartesi günü yapacak.

“Farklı görüşler var”

Siyasi eşitlik ve federal yürütme konularında hassasiyetleri bulunduğunu, özellikle geçmişte sağlanan mutabakatların bir kısmının yeni başkan tarafından dikkate alınırken, bir kısmının alınmadığını belirten Eroğlu, Anastasiadis ve ekibinin, federal yürütme ile ilgili yetki ve seçim konusunda farklı görüşleri bulunduğunu kaydetti. Eroğlu, bu konudaki görüşlerini ortaya koyduklarını söyledi.

Siyasi eşitlikle ilgili başkanlık seçimi konusunda düşüncelerini ortaya koyduklarını belirten Eroğlu, bu konuda iki taraf arasında farklılıklar bulunduğunu ifade etti. Eroğlu, bu konuların müzakere heyetleri tarafından tekrar tartışılacağını kaydetti.

“Yakınlaşmalardan sapmalar”

Yakınlaşma sağlanan konuları gündeme getirdiklerini söyleyen Eroğlu, Hristofias ile gerçekleştirilen görüşmelerde bazı yakınlaşmaların sağlandığını, yeni dönemde bu yakınlaşmalardan sapmalar olduğunu, bu konudaki görüşlerini Anastasiadis’e aktardıklarını, rahatsızlıklarını ilettiklerini ifade etti.

Teknik komiteleri de gündeme aldıklarını belirten Eroğlu, “Bizim teknik komitelerimiz isimlendirilmiş çalışmaya hazır olduğu halde, Rum tarafı henüz isimlendirme yapmadığı için teknik komiteler bir türlü bir araya gelememiştir. Rum tarafının isimlendirmeyi süratlendirerek, teknik komitelerin çalışır duruma gelmesi yönündeki düşüncelerimizi de paylaştık” diye konuştu.

Güven artırıcı önlemlere de değinildiğini belirten Eroğlu, konunun ileride tekrar görüşüleceğini, dolayısıyla fazla derinlemesine tartışılmadığını ifade etti. Eroğlu, güven artırıcı önlemlerin müzakere masasına geldiğini, ancak hangi konunun görüşüleceğine karar verilmediğini kaydetti.

Eroğlu, müzakerecilerin yapacağı toplantılarda, başlıklarda tarafların görüşlerini içeren kâğıtlar sunulması kararına varıldığını belirtti.

Yapıcı tavırlarını devam ettirdiklerini, Kıbrıs’ta kalıcı olacağına inandıkları bir anlaşmanın gerçekleşmesi için, Türk tarafı olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Eroğlu, “Haklarımızı da müzakere masasında savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Yönetim ve güç paylaşımı konusunda görüş ayrılığı var”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, açıklaması sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir soru üzerine Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı konusunda Rum tarafının, Türk tarafından ve Hristofias ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkan formülden de farklı bir düşüncesi olduğunu kaydetti.

Eroğlu, “Rum tarafı özellikle başkanın devamlı Rum tarafından olmasını, başkan yardımcısının da Türk tarafından olmasını savunuyor. Ama burada da bir tartışma konusu var; seçimde tek liste tartışmasını müzakere masasına taşımışlardır” diye konuştu.

Bu konularla ilgili itirazlarını Anastasiadis’e anlattıklarını söyleyen Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı konusunda müzakere masasına konan konuların tartışılmaya devam edeceğini kaydetti. Eroğlu, “Bizim şu an için benimsediğimiz bu şekil değil” dedi. Eroğlu, taraflar arasında bu konuda görüş ayrılığı bulunduğunu vurguladı.

Başka bir soru üzerine Eroğlu, müzakerelerin birinci safhasının tarama şeklinde yapıldığını, o aşamanın bittiğini, konuların müzakeresine başlandığını ifade etti.

Eroğlu, tarafların belli konulardaki görüşlerini kağıtlarla ortaya koymaları düşüncesinde olduklarını, şimdi o safhada bulunulduğunu kaydetti. Rum tarafının mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı, merkezi hükümetin yetkileri gibi konularda öneriler masaya koyduklarını söyleyen Eroğlu, Türk tarafının da buna mukabil karşı öneriler sunduğunu kaydetti.

Eroğlu, “Onların ve bizim masaya koyduğumuz kağıtları, taraflar hazmedecek şekilde çalışacaklar ve önümüzdeki günlerde bu kağıtlarda, köprü kurucu önerilerle birbirimize yakınlaşabilir miyiz, onun tartışması ve çalışması yapılacak” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA