20 Eylül 2020
  • Lefkoşa21°C
  • Mağusa22°C
  • Girne21°C
  • Güzelyurt19°C
  • İskele22°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara17°C

YEMEN İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ: YEMEN'DEKİ SELLER BENZERSİZ BİR İNSANLIK FELAKETİNE NEDEN OLDU

Yemen İnsan Hakları Örgütleri: Yemen'deki Seller Benzersiz Bir İnsanlık Felaketine Neden Oldu

Yemen İnsan Hakları Örgütleri: Yemen'deki Seller Benzersiz Bir İnsanlık Felaketine Neden Oldu

06 Ağustos 2020 Perşembe 09:49

Yemen'deki 5 insan hakları örgütü, yoğun yağışların oluşturduğu sellerin ülkede benzersiz bir insanlık felaketine sebep olduğunu açıkladı. 
Sam, Difa, Temkin, Amerikan Adalet Merkezi ve Yemen İçin Çalışan Kadınlar Ağı adlı 5 insan hakları örgütü yaptıkları ortak açıklamada, ilk tespitlere ve medya araçlarından gelen bilgilere göre, ülkede benzersiz bir insanlık felaketinin yaşandığını duyurdu. 
Ortak açıklamada, Sana ve Aden'deki hakim güçlerin (Husiler ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi) felaket içinde olan bölgelerde yaşananları umursamadığı ve bu durumun insani krizi kat kat artırdığı belirtildi. 
Yemen'de dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığına dikkati çeken açıklamada Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu ve Birleşmiş Milletler'e, ülkede savaşın bitirilmesi için üzerlerine düşen ahlaki ve hukuki görevi yerine getirmeleri çağrısı yapıldı. 
Temmuz ayı sonlarında Yemen'in pek çok kentinde etkili olan şiddetli yağışların sebep olduğu sel, 20 kişinin yaşamını yitirmesine ve iç göçmenlerin yaşadıkları başta olmak üzere binlerce barınak ve evin kısmen ya da tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA