23 Nisan 2019
  • Lefkoşa11°C
  • Mağusa11°C
  • Girne13°C
  • Güzelyurt8°C
  • İskele11°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

“VERELİM DE KURTULALIM”

“Verelim de kurtulalım”

06 Eylül 2014 Cumartesi 11:29

Yıllardan beri Güzelyurt’un, olası bir anlaşma durumunda verilip verilmeyeceği tartışmaları Güzelyurtluları bıktırdı.

 Güzelyurt Rum tarafına verilmeden çözüm olamayacağı yönünde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yapmış olduğu açıklamalar üzerine, Güzelyurtluların görüşlerini aldık. Güzelyurtlular, Güzelyurt’un bir çözüm çerçevesinde Rum tarafına verilmesi konusunda, gazetemize konuştular.

 Güzelyurt’un yıllardan beridir, Rum tarafına verileceği yönündeki söylentilerden ve belirsizlikten halkın bıkıp usandığını, bu belirsizlik nedeniyle Güzelyurtluların göç ettiğini ve bölgelinin Güzelyurt’a yatırım yapmaya korktuğunu belirten bölge halkı, ‘verilecekse verilsin artık da kurtulalım’ dediler.

 

Rana SARRO

Güzelyurt Rum tarafına verilmeden çözüm olamayacağı yönünde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yapmış olduğu açıklamalar üzerine, Güzelyurtluların görüşlerine başvurduk.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çözümü kabul etmek için Güzelyurt’u istemesi ve ‘Güzelyurt Rumlara verilmeden herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini’ söylemesi üzerine, Güzelyurtlular gazetemize konuştular.

Güzelyurt’un yıllardan beridir, Rum tarafına verileceği yönündeki söylentilerden ve belirsizlikten halkın bıkıp usandığını, bu belirsizlik nedeniyle Güzelyurtluların göç ettiğini ve bölgelinin Güzelyurt’a yatırım yapmaya korktuğunu belirten bölge halkı, ‘verilecekse verilsin artık da kurtulalım’ dediler.

 

GÜZELYURTLULAR NE DİYOR?

 

Nejdet Ustaoğlu: Güzelyurt verilmez

Güzelyurt verilmez. Bildiğimiz kadarıyla Güzelyurt’un verilmesi de düşünülmez.

 

Hasan Özerdem: Kıbrıs Türk halkına ihanettir

“Güzelyurt’un verilmesi Kıbrıs Türk halkına ihanettir. Çünkü Güzelyurt’ta yaşayan insanların yüzde 99’u Güney’den buraya geldi. Orada herşeyini bıraktı. Orada herşeyi mahvoldu. Bu insanları alıp nereye götüreceksiniz? Bir daha göçmenlik yaşataklar, öldürecekler insanları. Bu bir ihanet olur.”

 

Menteş Fellahoğlu: Halka ‘verelim gitsin’ baskısı

“Hakikaten güzel bir konuya temas ettiniz. Gel gelelim bizim gelmiş geçmiş hükümetlerimiz buraya hiçbir önem vermedi ve halkı bıktırmak, usandırmak istiyorlar. Ben geçen defa ‘evet’ dedim sırf verilsin. Ben portakalımı verdim 6 aydır hala daha ödenmedim. Ne demektir yani. Yarın da çözüm denirse, ‘verelim gitsin’ denmesi için bize baskı yapıyorlar. Bize ‘ver kurtul’ dememiz için baskı yapılıyor. Saat 17.00’den sonra burada sanki örfi idare var, sokaklarda insan bulunamaz. Olay budur.”

 

Derviş Hilmi: Geldik geleli verdik- veriyoruz

“Bu hususta konuşmak gerekirse, bu bölgeye geldik geleli verdik veriyoruz. Omorfo’ya hiçbir zaman sahip çıkmadılar. Ben utanırım Güzelyurt deyim. Hiçbir hükümet Güzelyurt’a sahip çıkmadı. Aklıları seçimden başka bir yerde değil. Ben Limasollu’yum.”

 

Mehmet Türüköz: Verilecekse verilsin

“Bir evelden verilecek- verilecek denir ama verilir mi bilmeyiz. Bize göre verilmesin. Çünkü insanlar buraya artık yerleşti ve kendi yeri gibi oldu. Güzelyurtluların bir daha göçmenlik yaşaması zordur. Ama verilecekse verilsin.”

 

Hüseyin Yaman: Güzelyurt’u niye verecekler?

“Niye verilsin ki Güzelyurt? Olası bir durumda buradaki insanların nereye gideceğini bu insanlara söylesinler, Güzelyurt’tan daha güzel bir yere gideceksek eğer verilsin. Güzelyurt’ta yaşayan insanların hepsi göçmendir. Gönyeli’yi versinler. Gönyeli’yi niye vermezler da, Güzelyurt’u verecekler? Bizim yöneticilerimizdedir suç ki, bu konuda Rumları konuşturur. Güzelyurt’luların göç etmesinin nedeni de yöneticilerimizdir.”

 

Enver Turay: Verilecekse verilsin de kurtulalım

“2003’te Güzelyurt’un verilmesi için bu halk Annan Planı’na ‘evet’ dedi. Rum Güzelyurt’u istedi mi, istemedi. Türkün yüzde 28 değil yüzde 8 oranında toprağı dahi kalmadı. İngiltere ve Rum tarafından çoğu mallar satıldı. Yüzde 5 civarında malımız kaldı. Güzelyurt’u vermekle bunu telafi edemezler ki. Güzelyurt’u da, Lefkoşa’yı da Girne’yi de verseler, Karpaz Burnu ancak yeter. Çünkü Türkün hakkı budur. Türkün yüzde 28 toprağının yüzde 20’si satıldı. Ve Annan Planı’nda nereye gideceğimizi bilmeden ‘evet’ dedik. Yani Güzelyurt’u altın tepside sunduk, Rum bunu kabul etmedi. Annan Planı’na ‘hayır’ dedi. Şimdi Rum kabul edecek mi? Bence yine kabul etmeyecek. 40 yıldır Güzelyurt verilecek diye duyarız. İnsanlar evine çivi çakmaz. Verilecekse artık verilsin da kurtulalım.”

 

Ümit Aykanat: Ev değil çivi çakmaya korkarım

“Şehit çocuğuyum. Ben Güzelyurt’un verilecek, verilmeyecek tartışmalarının artık son bulmasını isterim. Güzelyurt’ta çocuklarıma ev başlatmak isterim ve değil ev yapmak, bir çivi çakmaya dahi korkarım. Dolayısıyla Güzelyurt konusundaki bu belirsizliğin bir son bulması gerekiyor.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA