25 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa14°C
  • Girne15°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele14°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara7°C

ÜLKE’NİN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK

Ülke’nin en büyük sorunu işsizlik

07 Mayıs 2014 Çarşamba 16:27

Her bireyin çevresinde olup bitenlerle ilgili farklı bakış açısı vardır. Detay gazetesi olarak, vatandaşların kendi bakış açılarına göre en büyük sorun olarak neyi gördüklerini sorduk. Genelde siyasetçilere olan güvensizliklerini dile getiren vatandaşlarımızın önde gelen sorunu işsizlik, Kıbrıs sorununun getirdiği olumsuz koşullar öne çıktı. Detay muhabirine konuşan vatandaşlar, temiz siyaset istediklerini söylediler. Çevre sorunları da vatandaşların şikâyetçi olduğu konular içerisinde yer aldı.

Turgut Çalıcı/ DETAY 

Tanju Müezzinoğlu : (Esnaf)

Bana göre ülkemizin en büyük sorunu, Kıbrıs meselesidir. Nedeni ise, her kafadan çıkan, seslerdir. Bizim halk olarak istediğimiz, somut politikadır. Mevcut politikacılarımızın hiçbiri de somut konuşmuyor.  Bir diğer nokta ise, kendini barışçı olarak niteleyen kişilerin çıkıp halka nasıl barış istediklerini anlatmaları gerekmeleridir, çünkü şu anda yapılacak olan barış nasıl yapılacağını bilemiyoruz.

Mehmet Çoban: (Esnaf)

Bizim memleketimizdeki en büyük sorun bence, bireyselleşmedir. Bu konu gerçekten çok önemlidir. Nedeni ise, başarılı bir toplum olabilmek için öncelikle, biz olabilmemiz gerekir. Bu nedenle benim gördüğüm en büyük sorun budur.

 

Nidai Cabacaba: (Esnaf)

İnsanlarımız öncelikle, saygıyı öğrenmelidir. Örneğin geçen akşam, Dereboyu’nda şenlik vardı. Bu şenlikte benim en büyük gözlemim, insanlarımızın ne kadar pis olduğunu anlamak oldu. Örneğin insanlarımız elinde yediği bir şeyin,  kâğıdını çöp kovasının yanından geçerken bile, çöpe atmıyor. Bu benim için çevreye yapılmış en büyük saygısızlıktır.

 

Doruk Hastunç: (İşsiz)

Ülkemizin en büyük sıkıntısı, tanınmamış olmasıdır. Bu yüzden dolayı da, KKTC gençliği işsizlik sıkıntısı çekmektedir. Bir diğer sıkıntı ise, ülke gençliğinin, ülkede yaşanan siyasi bunalımdan dolayı, çalışmak istememesidir. Bu yaşanan siyasi olaylardan dolayı da, gençlerimiz ülkesine duyarsızlaşıyor.  Bizim isteğimiz ve talebimiz, ülkemizde temiz siyaset yapılmasıdır.

 

Sadiye Destur: (Emekli)

Bu gün en büyük sıkıntı, ülke gençliğinin, ülkesine duyduğu, güvensizliktir. Bunun nedeni ise anne ve babalarının, ülkesini ileriye taşıyamadıklarını, görmelerinden kaynaklanıyor. Bir diğer sıkıntı ise, ülke de yaşanan, nüfus yapısıdır ki bu, gençlerimizin işsiz kalmasına yol açmaktadır. Örneğin ben bu ülkede doğdum, yetmiş yaşına geldim ancak, hala daha ülkemin düzlüğe çıktığını göremedim. Bu yüzdendir ki, gençlerimiz de, politikacılarımıza güvenmiyor

Foto: sokak röportaj dosyasında

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA