19 Ağustos 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa32°C
  • Girne34°C
  • Güzelyurt31°C
  • İskele32°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

TÜRKİYE ZİRVEDE "DİNLEME İDDİALARINI" GÜNDEME TAŞIYOR

Türkiye zirvede "dinleme iddialarını" gündeme taşıyor

05 Eylül 2014 Cuma 14:22

Türkiye, NATO zirvesinde Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri, Alman, Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının Türkiye'yi dinlediği yönündeki iddiaları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını gündeme getirecek.

Galler'de düzenlenen NATO Zirvesi’nde alınacak kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu bir heyetle temsil edilen Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor.

Toplantının öne çıkan başlıkları arasında yer alan ve son dönemde ABD ile İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkenin “ortak ve kararlı mücadele” çağrılarını yoğunlaştırdığı terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı izlenecek politikaya ilişkin tartışmaların zirvede son ana kadar sürmesi öngörülüyor.

Diplomatik kaynaklar, IŞİD konusuna NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisinde atıf yapılacağını ancak şu ana kadar benimsenecek ortak söylem konusunda uzlaşı sağlanmadığı ve metne yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

"ÖNCÜ GÜÇ"E TÜRKİYE DESTEK VERİYOR

Ukrayna krizinden çıkarılan dersler doğrultusunda oluşturulmasına karar verilen ancak sonrasında benzer nitelikli tüm krizlerde kullanılmasına karar verilen ve kriz bölgelerine yakın NATO ülkelerine 48 saat gibi kısa bir sürede kaydırılabilecek “Öncü Güç” konusuna Türkiye de destek veriyor.

NATO kaynakları, Türkiye’nin NATO operasyonlarına katkılarının ortada olduğunu ve bu oluşum için de destek verdiğinin altını çiziyor.

ERDOĞAN, POROŞENKO İLE GÖRÜŞECEK

Ukrayna’daki kriz de NATO liderlerinin ele alacağı en sıcak konular arasında yer alıyor. NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısına katılacak olan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, krizin yarattığı güvenlik durumu hakkında bilgi verecek ve askeri destek talebini NATO liderlerine iletecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Poroşenko ile yapacağı ikili görüşme, Türkiye’nin konuya verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanıyor.

Afganistan’da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) misyonunun 2014 sonunda sona erdirilmesi ile 2015’te devreye sokulması öngörülen "Kararlı Destek" misyonunu Türkiye de destekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin Afganistan'a ve ISAF'a katkı veren ülkelerden biri olduğunu hatırlatmış ve Afganistan'ın istikrarı için Türkiye'nin çabalarının süreceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önceki konuşmalarında, zirve oturumlarında ve ikili temaslarında Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri, Dağlık Karabağ sorununu, Alman, Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının Türkiye'yi dinlediği yönündeki iddiaları, Kıbrıs sorunu ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarını gündeme getireceğini belirtmişti

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA