25 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa14°C
  • Girne15°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele14°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara7°C

“TÜM BECERİKSİZLER TARIM BAKANLIĞI’NDA TOPLANDI”

“Tüm beceriksizler Tarım Bakanlığı’nda toplandı”

25 Temmuz 2014 Cuma 15:03

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları yaptığı açıklamada Tarım Bakanını eleştirerek eylem hazırlıkları içinde olduklarını söyledi.

Naimoğlulları yaptığı açıklamada şunları söyledi;

‘Hayvancılar Birliği olarak yıllardır bir duruşumuz vardır. Ülkedeki sektörlerin geleceği açısından kim hükümet olursa olsun her zaman fikirlerimizi ortaya koyarak, diyalog yolunu seçerek, özellikle kurak yıllarda üreticilerimizi nasıl daha iyi yerlere taşıyabiliriz diye yıllardır Tarım bakanları ile sıkıntılarımızı ortaya koyduk. Eylem açıkladığımız günlerde de herkes tarafından bilinir ki yıllardır eylemleri bizler son çare olarak gördük ve son çare olarak ortaya koyduk.

‘Her türlü diyalogu kurduk ama…’

Biz bugüne kadar her türlü yolu denedik ve her türlü diyalogu kurduk. Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu 20 Temmuz tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile bir protokol imzalayacağını ve bu protokol ile birlikte hayvancılara verilecek olan kuraklık tazminatlarını, Doğrudan Gelir Desteklerini ve bunun yanında küçükbaş ve büyükbaş üreticiye neler hibe olarak vereceğini açıkladı. Kendisi de basında çiftçinin ve hayvancının borçlarının bir yıl sonraya aktaracağını söyledi. Dün (önceki gün) Başbakanın yaptığı açıklamada iki Doğrudan Gelir Desteğini birleştirerek üreticinin parasını borcuna keserek ödeme yapılmaması hükümet tarafından oynanan bir oyundu. İkisini birleştirerek, üreticinin tüm borcu kesilerek üretici mağdur edildi. Tarım Bakanı bu yaptığı açıklamaları neye dayanarak yapmıştır? Üreticiye bunun hesabını vermelidir.

’24 saat içerisinde üreticiye paralarını ödemezlerse gerekeni yapacağız’

Protokol kurallarına uymaları gerekir. Bu aldıkları yani üreticiden kestikleri parayı 24 saat içerisinde iade etmezlerse biz birlik olarak gerekeni yapacağız…24 saat içerisinde bu para geri ödenmezse ülkede isyan çıkacaktır. Üreticinin 2.7 milyon liralık kaynağını nereye aktardılar? Bu kaynak nerdedir? Bu parayı Kooperatif Merkez Bankası parası yok diye çıkıp üreticinin bütün borcunu kesme lüksünü nerden buluyor? Kooperatif Merkez Bankası, üreticinin bankasıdır. Ama maalesef bu bankayı üreticinin değil siyasilerin çiftliği haline getirildi. Her türlü yanlış yapılmaktadır…

Bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz. Şuandan itibaren tüm diyaloglarımız kopmuştur. Hiçbir şekilde artık kendileri ile görüşmüyoruz.

‘Son kez çağrı yapıyoruz”

Tarım bakanına verdiği sözlerin arkasında durması için buradan çağrı yapıyorum. Kuraklık desteği olarak üreticiye ne verecektir?

TC Yarım Heyeti’nden üreticiler için belli bir kaynak oluşturdular ve bu kaynağın da üzerine yattılar. Şubat ayında ödeyeceği desteği Temmuz ayında ödeyerek sırf borca kesmek adına bir oyun yapıldı.

Bir taraftan kuraklık desteği yok, diğer taraftan hibe arpa verileceğini açıkladılar, diğer taraftan sıfır faizli kredi vereceklerini açıkladılar ama maalesef hiçbiri ortada yoktur. Şuana kadar Tarım Bakanı ne hayvancılık sektörüne ne de tarım sektörüne tek kuruşluk destek vermemiştir. Verilen desteği de tamamen Kooperatif Merkez Bankası’nın kaynaklarına aktardılar.

Üreticinin süt bedelini gününde ödemiyorsunuz ama elektriklerini kesiyorsunuz. Birçok üreticinin elektriği dün (önceki gün) itibarı ile kesilmiştir. Süt bedellerini alamayan birçok üreticinin çekleri geri döndü. Biz birçok sıkıntının çözülebilmesi için anlayışlı ve sabırlı olduk. Ama görüyoruz ki karşımızda ciddi bir anlayış yoktur… Sakın bu hayvancıyı yollara dökmesinler. Bu ülkenin en güçlü birliğiyiz. Biz son nokta olarak eylemi görmüştük. Halen bugün üreticiyi düşünen yoktur. Üretici borç batağındadır.

 ‘Ne böyle Bakanlık ne de böyle Veteriner Dairesi olmaz’

Ülkede hayvancı hayvanlarına bakamadığı için hayvan ölümleri devam ediyor ama maalesef ki Veteriner Daireleri hiçbir çare üretemiyor. Veteriner Dairesi hayvan kayıtlarını bile tutamıyor. Kayıt sistemi çökmüş haldedir. Ne böyle bakanlık ne de böyle Veteriner Dairesi olmaz.

Biz buradan Başbakana sesleniyoruz. Kooperatif Merkez Bankası üreticinin bankasıdır, siyasilerin bankası değildir. Kooperatif Merkez Bankası üreticiden alıp, tüccarı ya da siyasileri ödeyecek değildir. Kooperatif Merkez Bankası üreticinin yanında olmalıdır. Böyle bir bankayı biz istemiyoruz. Derhal bu bankayı üreticilere devretsinler. Bugün parası yok diye üreticiye Doğrudan Gelir Desteklerini ödeyemiyorsa, bıraksınlar başka bankalar bunları yapsın. Bugün 2.7 milyonluk faiz farkını hibe sayarak, üreticinin tüm alacağına el koyarak üreticiyi aç bırakıyorsunuz.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA