23 Mart 2019
  • Lefkoşa10°C
  • Mağusa11°C
  • Girne12°C
  • Güzelyurt9°C
  • İskele11°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara2°C

TOPARLANIYORUZ HAREKETİ: “HALKIN DENETİMİ ENGELLENİYOR”

Toparlanıyoruz Hareketi: “Halkın denetimi engelleniyor”

15 Ağustos 2014 Cuma 15:34

 “Ülke yönetiminde hesap verilebilirlik ve şeffaflık ilkelerinin hayata geçirilmesini sağlayacak Bilgi Edinme Hakkı Yasası Ve Mal Bildirimi Yasası’nın sözüne ve özüne uygun bir şekilde uygulanmıyor… Meclis Başkanlığı, Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nı doğru uygulamıyor”

Toparlanıyoruz hareketi, ülke yönetiminde hesap verilebilirlik ve şeffaflık ilkelerinin hayata geçirilmesini sağlayacak Bilgi Edinme Hakkı Yasası ve Mal Bildirimi Yasası’nın sözüne ve özüne uygun bir şekilde uygulanmadığını ve halkın denetiminin engellediğini vurguladı.

Hareket, dün yaptığı açıklamada, bir süre önce Meclis Başkanlığı’na bilgi edinme başvurusu yaparak, “milletvekilleri, bakanlar ve Cumhurbaşkanı’nın Mal Bildirimi Yasası gereğince yapmaları gereken bildirimleri, yasada belirtilen şekilde ve kapsamda yapıp yapmadığını” ve “Meclis Başkanlığı’nın gerekli denetimi yerine getirip getirmediğine” ilişkin sorular sorduğuna işaret etti. Açıklamada, Meclis Başkanlığı’nın Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın kapsamında cevap verme yükümlülüğünü görmezden gelerek, bunu kabul etmediğini ve “genel bilgilendirme” adı altında üstün körü bir yanıtla bilgi edinme hakkı başvurularını geçiştirdiği kaydedildi.

Hareket, Meclis Başkanlığı kurumunun yasanın nasıl uygulanması gerektiğini özümsemediğini ileri sürerek, “Bilgi vermemek üzerine kurulmuş bir zihniyet varken, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin, yani halkın denetiminin hayata geçmesi mümkün olamayacak” görüşünü ortaya koydu.

Mal beyanlarının denetiminde ciddi ihmal var

Toparlanıyoruz Hareketi, Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında sorduğu “KKTC Cumhurbaşkanı seçildiği tarihten iki ay sonra mal bildirimini Meclis Başkanlığı’na sundu mu?” sorusuna Meclis Başkanlığı’nın “Cumhurbaşkanı’nın göreve başladıktan sonra mal bildiriminde bulunmadığı” yanıtını verdiğini; Başsavcılığın ise buna “Cumhurbaşkanı’nın çok kısa bir süre önce Başbakan olarak mal beyanı vermesinden ötürü yeni bir mal bildirimi yapmasının gereksiz bir tekrar olacağı”nı gerekçe gösterdiğini kaydetti.

Başsavcılık ve Meclis Başkanlığı eliyle yasaya aykırı bir işlem yapıldığına dikkat çeken hareket, “Yasaya aykırı işlemlerin devletin hukuk dairesi tarafından teşvik edilmesinin kabul edilebilir bir durum olamayacağı” ifadelerine yer verildi.

Mal beyanlarının dosyalanıp saklanmak için yapılmasının hiçbir anlamı olmadığını, bunun sadece halkı aldatmak anlamına geleceğine de işaret eden Toparlanıyoruz hareketi, ilgili yasada belirtildiği şekilde bir denetim yapılmadıkça, gerçeğe aykırı bildirimler yapılmasına, servetlerin gizlenmesine veya yerine göre haksız mal ve servet edinimlerine imkan yaratılmış olunacağını vurguladı.

Meclis Başkanlığı’nın denetim görevi yasaya uygun yerine getirilmeli

Toparlanıyoruz hareketi, Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri ve Bakanlar tarafından yapılan mal beyanlarının Meclis Başkanlığınca gerektiği gibi denetlenmediğini, bunun da gerçeğe aykırı bildirimler yapılmasına, servetlerin gizlenmesine veya yerine göre haksız mal ve servet edinimlerine imkan verdiğini belirtti.

Hareket, Meclis Başkanlığı’nın mal bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyen Cumhurbaşkanı hakkında işlem yapıp yapmadığına dair sorulan soruya Meclis Başkanlığı’nca herhangi bir cevap verilmediğini savundu. Hareket, mal bildirimlerinin etkili şekilde denetlenebilmesi için devamlı bir birim oluşturulmadığını da kaydetti.

Hareket, bu durumda Meclis Başkanlığı’nın yapması gereken denetimi yapmadığının anlaşıldığını söyleyerek devlet kurumlarının el birliğiyle Mal Bildirimi Yasası’nın uygulanmasını engellediğine dikkat çekti. Hareket, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve halkın denetimi ilkelerinin sıkça konuşulduğu bir ortamda gizlilik esası üzerine geliştirilen bu uygulamalarla halka söylenenlerin birbiriyle örtüşmediğini dile getirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA