22 Ağustos 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa24°C
  • Girne26°C
  • Güzelyurt21°C
  • İskele24°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara18°C

SUDA TEHLİKE SİNYALLERİ

Suda tehlike sinyalleri

07 Ağustos 2014 Perşembe 10:13

 Girne Amerikan Üniversitesi’nin Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi (GAÜ-ASAM) tarafından 2013 turizm sezonunda yapılan deniz suyu incelemelerinin sonuçları Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı’ya sunuldu. Bakan Bakırcı, analiz sonuçlarında risk değerlerine yaklaşıldığına işaret etti.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ile beraberindeki heyet, GAÜ Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi (GAÜ-ASAM) tarafından 2013 turizm sezonunda yapılan KKTC Kuzey sahilleri yüzey suyu inceleme çalışması sonucu elde edilen bilimsel raporu, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı’ya sundu.

“Risk değerlerine yaklaşılıyor”

Bakan Bakırcı GAÜ heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, yapılan analizlerin kimyasal ve mikrobiyolojik analizler olduğunu ve 12 istasyonda 1 yıl boyunca yapılan gözetimlerle hazırlandığını belirterek, adanın Kuzey sahillerinde şu an için tehlike bulunmadığını, ama risk değerlerlerine yaklaşıldığının görüldüğünü söyledi. Arıtmalar ve çeşitli tesislerin oluşturduğu etken faktörler varsa bunların araştırılıp önlem alma adına çalışmalara başlanacağını ifade eden Bakırcı, "Halkın sağlığı için bu önlemleri şimdiden almak en elzem yapmamız gereken çalışmadır" dedi. Üniversiteye yaptığı çalışmadan dolayı, Bakanlığı ve Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür eden Bakan Bakırcı, raporun Çevre Dairesi uzmanları tarafından incelenip Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile istişare edildikten sonra kapsamlı olarak kamuoyuyla da paylaşılacağını söyledi. Dünya standartları çerçevesinde KKTC'de de "Mavi Bayrak" uygulamasının hayata geçirilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Bakırcı, bu uygulamanın halkın ve ülkeye gelen turistlerin huzurlu bir şekilde denizleri kullanabilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Geç kalınmadan önlem alınmalı

GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar konuşmasında, GAÜ-ASAM’ın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve gelecekte yapacakları hakkında bilgi verirken, gerçekleştirilen araştırmalar soncunda hazırlanan raporun, deniz kirliliği konusunda şu anki durumun kritik düzeyde olduğu ve geç kalınmadan önlem alınması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.  Akpınar, gerçekleştirilecek önleyici çalışmalarda yer alma konusunda GAÜ Küresel Bilim Ailesi ve Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi olarak her zaman hazır olduklarının altını çizerek, çevrenin gelecek olduğunu ve herkesin bu konuda geleceğini düşünerek hassas davranması gerektiğini ifade etti. Kabulde, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mehmet Osmanlılar ve GAÜ Öğretim Görevlisi Derviş Refiker de hazır bulundu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA