19 Temmuz 2019
  • Lefkoşa22°C
  • Mağusa23°C
  • Girne25°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele23°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C

SOS ÇOCUK KÖYÜ KAPANMA TEHLİKESİ ALTINDA

SOS Çocuk Köyü kapanma tehlikesi altında

26 Mart 2014 Çarşamba 10:33

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, SOS Çocuk Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hacer Çerkez  ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

SOS Çocuk Köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hacer Çerkez, Başbakan Yorgancıoğlu’na 1991 yılında kurulan ve 1993 yılında faaliyete geçen SOS Çocuk Köyü Derneği hakkında bilgi verdi.

SOS Çocuk Köyü Derneği kurulurken, uluslararası SOS federasyonuna üye olunduğunu anlatan Çerkez, 20 yıldır çocuklara hizmet verdiklerini söyledi.

SOS Çocuk Köyü’nün yanısıra, anaokul, gençlik evleri ve aile güçlendirme projeleri olduğuna işaret eden Çerkez, bütün bu projeleri hayata geçirirken, devletten, SOS’ten, etkinliklerden ve fon geliştirme çalışmalarından elde ettikleri gelirleri olduğunu söyledi.

Avrupa’da son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, SOS’in 2012 yılından itibaren yaptığı maddi katkıyı kademeli olarak azalttığını ve 2016 yılından sonra bu katkının tamamen keseceğini anlatan Çerkez, bu konuda Başbakan Yorgancıoğlu’nu bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Bu konuda bir takım projeler yaptıklarını, bunu SOS’le de paylaştıklarını ifade eden Çerkez, aldıkları cevabın olumsuz olduğunu belirtti.

“Katkının kesilmesi durumunda ayakta durabilmemiz zor”

SOS’ten aldıkları katkıların kesilmesi durumunda ayakta durabilmelerinin zor olduğuna dikkat çeken Çerkez, SOS’in bağışlarla ayakta kalabilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Bu durumda 2017 yılından sonra SOS’in ya kapanacağını, ya da devlete verileceğini söyleyen Çerkez, Gençlik Evi’nde bulunan alana dükkan gibi bir şeyler yapıp kiralayabilselerdi, devletten aldıkları katkı yanında, kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ancak bunu da gerçekleştiremediklerini söyledi.

Konu hakkında Maliye Bakanlığı’nın da bilgilendirildiğini belirten Hacer Çerkez, yapılacaklara dair tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğine dikkat çekti.

Yorgancıoğlu

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, SOS Çocuk Köyü Derneği’nin çok önemli bir görev yürüttüğünün bilincinde olduklarını söyleyerek, 2014 yılı bütçesinden SOS Çocuk Köyü Derneği’ne, geçmişe göre daha fazla kaynak ayrıldığını belirtti.

Başbakan Yorgancıoğlu, SOS Çocuk Köyü Derneği’nin verdiği hizmetin devam etmesi gerektiğini, dolayısıyla konunun değerlendirileceğini kaydetti.

Çocuklarının ortada kalması gibi bir arzularının olmadığını vurgulayan Başbakan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanlığı’yla konunun ayrıntılı şekilde görüşüleceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA