19 Haziran 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa24°C
  • Girne26°C
  • Güzelyurt22°C
  • İskele24°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara20°C

SONUNDA EVİNE KAVUŞTU

Sonunda Evine kavuştu

12 Mayıs 2014 Pazartesi 15:32

 Askerlik görevini yapmakta olduğu sırada, başından vurularak görme yeteneğini kaybeden Erkay Uçar’ın yardım çığlıkları duyuldu.

Sonunda Evine kavuştu

FİLM GİBİ

Mağusa’da Gülseren Kışlası’nda askerlik yaptığı sırada, daha 5 ay 10 günlük askerken nöbet yerinde vurulan Erkay Uçar, filmlere konu olacak bir hayata başladı. Vurulduğu gün, görme yeteneğini kaybeden Erkay Uçar, ameliyat sonrasında, beraber yaşadığı annesi ile birlikte hem borç batağına saplandı,  hem de evsiz kaldı.

 

EVE KAVUŞTU

Detay’ın gündeme getirdiği mağduriyetin ardından Erkay Uçar ve annesine Vakıflar İdaresi tarafından yardım eli uzandı.  Vakıflar idaresine bağlı bir konuta yerleştirilen Erkay ve Sevda Uçar’a Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu maddi desteğin yanı sıra eşya desteği de sağladı.

 

 

N GÖZLER AMELİYATTA

Askerken gözlerini kaybeden ve uzun bir süre tedavi gören Erkay Uçar’ın yeniden görme ihtimali sevindirdi. 7 Haziran günü yapılacak olan ameliyatı için Türkiye’de bulunan Erkay için şimdi farklı ve yeni bir süreç başladı.

Taner ULUTAŞ

Gülseren Eğitim Kampında vatani görevini yapmakta olduğu bir sırada asker arkadaşı tarafından başından vurulmak suretiyle görme yeteneğini kaybeden Erkay Uçar’a Detay Gazetesi’nde yayınlanan haberden sonra, Vakıflar Yönetim Kurulu Başkanı Rauf Ersenal’ın girişimi ile Samanbahçe Çelebi Sokak No:8’deki ev kiralandı.

Lefkoşa’da Surlariçinde Yediler Bölgesindeki dükkândan bozma bir evden, kirayı ödeyemedikleri için sokağa atılan Sevda Uçar ile oğlu Erkay Uçar’a düşük bir ücret ile kiralanan ev ailede büyük sevinç yarattı.  Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu, Sevda Uçar’a maddi desteğin yanı sıra eşya desteği de sağlarken, evin masa ve sandalye gibi ihtiyaçlarını da gidermiş oldu.

.

Vatani görevini yapmakta olduğu sırada, arkadaşı tarafından başından vurularak görme yeteneğini kaybeden Erkay Uçar’ın halen 7 Haziran günü yapılacak olan ameliyatı için Türkiye’de olduğu ve kısa bir süre sonra Sağlık Kuruluna girmek için KKTC’ye geleceği öğrenildi.

 

ALLAH RAZI OLSUM

Arkadaşı tarafından başından vurulmak suretiyle görme yeteneğini kaybeden ER

Erkay Uçar’ın annesi Sevda Uçar, Detay Gazetesine yaptığı açıklamada, “Bugün çok sevinçliyim. Evimin anahtarını teslim aldım. Artık sokakta kalma derdimiz bitti. Kilidini açıp girebileceğim bir evim var. Allah Detay Gazetesinden, Rauf Beyden ve Kazım And’dan da razı olsun. Oğlumun, Haziran ayında yapılacak olan ameliyatına kısa bir süre kala, bakım istese de bir evimiz olması bizleri çok sevindirdi ve huzurlu bir gece geçirmemizi sağlayacak” dedi.

 

KÖK HÜCRE ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Türkiye’de Prof. Soğancı tarafından Haziran ayı içerisinde gözlerinden ameliyat olacak olan Erkay Uçar’ın, sağ gözünde halen ölmeyen tek hücre, ailenin umut ışığı oldu. Erkay’ın annesi Sevda Uçar’ın, bel kısmından, çeşitli defalar alınan sıvının, kök hücreye dönüşmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiği de ifade edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI YOKUŞA SÜRÜYOR

Sevda Uçar açıklamasına devamla şunları kaydetti, “Daha önce oğlum Erkay defalarca kurula girdi. Ameliyatları yapıldı. Türkiye’deki Profesörlerin raporlarını da verdim. Ancak prosedürmüş, yeniden ayni şeyleri tekrarlamamızı istiyorlar. Yani yine MR çekilecek. Yine, kan alınacak, yine röntgenler derken bunlar Türkiye’ye gidecek gelecek derken tek korkum ameliyat gününe yetişmemesidir.

KORKUM BÜROKRATİK ENGELLER

Hâlbuki KKTC’nin Ankara’da Elçiliği var. GATA’dan ve Hacettepe Üniversitesindeki Profesörlerden raporlar bu elçilik vasıtası ile temin edilebilir. Kurye ile buraya gönderilebilir. Yine ameliyat gününe kadar yetiştirilecekse bu sıkıntıyı çekmeye hazırız. Ama bürokratik işlemler nedeniyle bu iş uzarsa Erkay’ın ameliyat gününe bunlar yetişmez. Tüm korkum bürokratik işlemlerdir.’

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA