23 Nisan 2019
  • Lefkoşa9°C
  • Mağusa9°C
  • Girne11°C
  • Güzelyurt8°C
  • İskele9°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

SOMA'DA İNCELEME TALEBİNE İLGİNÇ YANIT

Soma'da inceleme talebine ilginç yanıt

15 Eylül 2014 Pazartesi 18:13

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 işçinin yaşamını yitirdiği facianın ardından Türk Tabibler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, "kamuoyuna daha inandırıcı bilgiler vermek adına" kazanın yaşandığı maden ocağında inceleme yapmak için başvuruda bulundu.

Buna karşılık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan ilginç bir cevap geldi. Bakanlık, Türkiye'deki bütün mühendis ve doktorların aynı üniversitelerde eğitim aldığını, üstelik denetimlerde bulunan bünyelerindeki müfettişlerin bu eğitimlere ek olarak aldıkları formasyonlarla, iş eğitimi ve güvenliği konularında ülkenin en önemli uzmanları olduğu cevabını verip, talebi geri çevirdi. Türkiye'yi yasa boğan olay sonrasında, aralarında şirketin yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdürü Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Bilirkişi heyetinin de iki kez incelemede bulunduğu maden ocağına, faciadan kısa süre önce olumlu rapor veren iki müfettişin de aralarında bulunduğu kamu görevlilerine adli soruşturma açılması için savcılar izin talebinde bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise adli soruşturma için gerekli izni vermedi.

ONLARA DA İZİN VERİLMEMİŞ

Maden faciasının yaşanmasından sonra Haziran ayı içerisinde TTB ile TMMOB ortaklaşa, kazayla ilgili farklı çevrelerden yapılan açıklamaların kamuoyunda kafa karışıklığına neden olduğunu, ayrıca kamuoyuna daha inandırıcı bilgiler vermek adına, uzmanların burada araştırma yapmasının yerine olacağına inandıklarını belirterek ocakta inceleme yapmak için bakanlığa başvuruda bulundu.

Dilekçeyle yapılan bu başvuruyu inceleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan ise ilginç bir cevap geldi. Bakanlık yetkilileri cevap yazısında, Türkiye'de iş kazaları konusunda inceleme yapmak için sadece kendi bünyelerindeki müfettişlerin görevli olduğunu belirtti. Bakanlık yetkilileri ayrıca, müfettişlerin tıp doktoru, mimar, elektrik, maden, jeoloji, metalürji, inşaat, elektronik, makina, kimya, endüstri, fizik, bilgisayar, petrol, tekstil, gemi, uçak, çevre mühendisi olma koşullarını sağlamalarının yanında yazılı, sözlü sınavlardan geçtikten sonra, üç yıllık eğitim ve yeterlilik sınavıyla bu ünvana sahip olduklarını kaydetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA