29 Eylül 2020
  • Lefkoşa39°C
  • Mağusa40°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt34°C
  • İskele40°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara29°C

SOL HAREKET, TOPLUMSAL İRADEMİZE MÜDAHALEYİ REDDEDİYORUZ.

Sol Hareket, Toplumsal irademize müdahaleyi reddediyoruz.

Sol Hareket, Toplumsal irademize müdahaleyi reddediyoruz.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 11:19

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, seçim yasaklarına çok az bir süre kala, UBP, YDP ve DP başkanlarının Ankara’ya çağrılmasının Kıbrıslı Türk toplumunun iradesine açık bir müdahale olduğunu belirterek, “Toplumsal irademize müdahaleyi reddediyor, bu müdahaleye çanak tutanları şiddetle kınıyoruz” dedi.

AKP hükümetinin Kıbrıslı Türk toplumunun siyasi iardesine müdahaleleri alışkanlık haline getirdiğini, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik müdahalelerini açıktan ve yoğun bir şekilde sürdürdüğünü kaydeden Korkmazhan, bu müdahalelerin sonuçsuz kalmaya mahkum olduğunu kaydetti.

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik müdahalelerin açıktan yapılması, çözüm ve demokrasi karşıtlarının telaşını göstermektedir” diyen Korkmazhan, toplumun iradesini hiçe sayanların, toplum tarafından cezalandırılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“Kıbrıslı Türk toplumu, kendi özgün kimlik ve kültürlerine, laik, demokratik ve çoğulcu yapısına yönelik müdahaleleri kabul etmiyor. Buna karşı, kendi kendini yönetme, kendi kararlarını alma hakkına ve toplumsal iradesine saygı gösterilmesini talep ediyor” diyen Korkmazhan, Türkiye ile ilişkilerin muhtaç, emir alan, edilgen ve bağımlı bir şekilde devam etmesinin doğru olmadığını, Türkiye’nin, toplumsal yaşamın her alanında kurduğu tahakküm ve toplumsal iradeye müdahalelerinin son bulması gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıslı Türk toplumunun iradesine saygı temelinde, kişilikli ve haysiyetli bir ilişkinin tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan Korkmazhan, her nereden gelirse gelsin toplumsal iradeye müdahalelerin karşısında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA