25 Mayıs 2019
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa18°C
  • Girne19°C
  • Güzelyurt15°C
  • İskele18°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara13°C

SINIR KAPILARINDA AYNİ KAOS

Sınır Kapılarında ayni kaos

05 Ekim 2014 Pazar 16:02

sinir kapisi (8)GÜNEY’E AKIN EDİLDİ

Kurban Bayramı’nda birçok vatandaş yine Kıbrıs’ın güneyine akın etti.  Kurban Bayramı’nın resmi tatil olması nedeni ile güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklerin sınır kapılarında yine uzun kuyrukların oluşturduğu gözlemlendi.

AYNİ MANZARA

Sınır kapılarında oluşan kuyruklar zaman zaman Kıbrıslı Türk yetkililerin sayısındaki yetersizlik, zaman zaman Güney Kıbrıs’ın iş yavaşlatama politikaları, zaman zaman is aşırı yoğunluk nedeni ile olduğu gözlemlendi.

Hanife Lefkaralı

Kurban Bayramı’nı fırsat bile Kıbrıslı Türkler bu bayramda da Güney Kıbrıs’a akın etti. Sınır kapılarında ise her tatil döneminde görmeye alışık olduğumuz benzer sınır görüntüleri oluştu. Sınır kapılarında uzayan kuyruklara görevlilerin yeterli olmadığı ve özellikle öğle saatlerinde ciddi sıkışıklıkların yaşandığı gözlemlendi.

LOKMACI YİNE TIKANDI

Ülkenin en önemli sınır kapılarından birisi olan Lokmacı Sınır Kapısı’nda ülkeye giriş ve çıkışlarda yine kuyrukların oluştuğu gözlemlendi. Kıbrıs Türk çarşısı ile Kıbrıs Rum çarşısını birleştiren ve özellikle yaya geçişlerinde en çok kullanılan Lokmacı’da bu bayramda da geçtiğimiz bayramlarda oluşan yoğunluğun yaşandığı dikkat çekti. Özellikle Güney Kıbrıs’tan kuzeye geçenlerin dakikalarca sınır kapılarında beklediği gözlemlenirken, zaman zaman yetkililerin sayısına bağlı olarak geçişlerin gecikmeli olarak yapıldığı gözlemlendi.

KERMİA’DA ARAÇ KUYRUKLARI

Kıbrıs’ın güneyine araçları ile gitmek isteyen vatandaşların en yoğun şekilde kullandığı sınır kapılarının başında olan Metehan Sınır Kapısı bu bayramda da uzun araç kuyruklarına sahne oldu. Geçişlerin daha çok Güney Kıbrıs kaynaklı gecikmeler nedeni ile yavaşladığı göze çarparken, Rum sınır kapısı görevlilerinin işleri yavaşlattığı ve yoğunluğa müdahale etmek için ciddi çalışma yapamadığı gözlemlendi.

YENİ KAPILAR ŞART

Sınır kapılarında bekleyen vatandaşlar yeni sınır kapılarının şart olduğunu, bunun hem geçişleri rahatlatacağını hem de yeni geçiş noktaları ile vatandaşlarının kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye geçiş yaparken güzergâhlarının da kısalacağını ifade etti. Özellikle tatil günleri için devlet ve hükümet yetkililerin sınır kapılarına daha özenli davranması gerektiği de ifade edilirken, her zaman ayni sorunların yaşandığını, özel günlerde bu gibi sorunlara çare bulunması gerektiğinin zaruri olduğu vurgulandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA