22 Nisan 2019
  • Lefkoşa12°C
  • Mağusa11°C
  • Girne14°C
  • Güzelyurt10°C
  • İskele11°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara2°C

SEYİS: “EMEK VE SENDİKAL ANLAMDA EN KARANLIK DÖNEM YAŞANIYOR”

Seyis: “Emek ve sendikal anlamda en karanlık dönem yaşanıyor”

12 Ağustos 2014 Salı 15:02

“Emek en yüce değerdir” diyen bir partinin iktidarında sendikalı olmanın yasaklanmaya çalışıldığı kaydedildi

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Genel Başkanı Mehmet Seyis, ülkede emek ve sendikal anlamda en karanlık dönemin yaşandığını ve sendikalı olmanın yasaklanmaya çalışıldığını kaydetti.

Seyis yaptığı yazılı açıklamada, bu kadar büyük bir saldırının yalnızca dikta rejimlerinde olduğuna dikkat çekerek, aylık olarak 1,600 TL alan 2011 sonrası işe başlayan Belediye, KİT ve kamu iştirakli yerlerde çalışan kesimlerin toplu iş sözleşmesi ile kazanılan haklarının kesilmeye başlandığını belirtti.

Özel sektörde de sendikalaşmanın önünün açılmasını istediklerini hatırlatan Seyis, ancak son uygulamanın 2011’den sonra işe giren Belediye ve diğer kurumlarda sendikasızlaştırılma ve örgütlülüğü ortadan kaldırma amacı taşıdığını vurguladı.

Seyis açıklamasında “Anayasa, İş Yasası ve Sözleşmeler ile ilgili 42/96 sayılı yasa ile serbest pazarlık yolu ile imzalanan toplu iş sözleşmesini koruma altına alınmıştır. Yani tüm yasalar ve Anayasada açıkça yok sayılıyor. Konu hakkında görüştüğümüz Çalışma Bakanı haklı olduğumuzu söylemekle birlikte görevi konusunda adım atmıyor. Görüştüğümüz Başbakan çaresiz rolleri oynayıp müdahale etmiyor” görüşlerini ortaya koydu.

Sendikanın, “toplu pazarlık yolunun ortadan kaldırılmasını ve örgütlülüğe yapılan saldırıyı” kabul etmesinin mümkün olmadığını kaydeden Seyis, yapılan saldırının bu güne kadar yapılanların en ağırı olduğunu ifade etti.

“Buna göre, yapılacak eylemde en ağır şekilde olacaktır” diyen Seyis, bu çerçevede, geçmişte emeğin yücelmesi ve demokrasi adına çok mücadeleyi birlikte verdikleri CTP tabanına çağrı yapmak istediğini belirtti ve “sendikalaşmanın önünü tamamen kapatan, toplu sözleşme hakkının yasaklandığı bu uygulamaların CTP Hükümeti döneminde yaşam bulmasına” sessiz kalınmamasını istedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA