19 Temmuz 2019
  • Lefkoşa33°C
  • Mağusa33°C
  • Girne32°C
  • Güzelyurt31°C
  • İskele33°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

SEVEN DE VAR SEVMEYEN DE

Seven de var sevmeyen de

27 Mart 2014 Perşembe 10:23

Asmaaltı Çarşısı Yayalaştırma Projesi hayata geçeli 4 ay oldu ama esnaf hala projeyi tartışıyor

Seven de var sevmeyen de

Arasta ve Asmaaltı Çarşısı esnafı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ‘bölge esnafına daha geniş iş imkanı yaratmak ve daha fazla insanın bu bölgeyi ziyaret etmesini sağlamak amacı ile yaptığı ‘Asmaaltı Çarşısı’nın Yayalaştırma Projesi konusunda farklı düşünüyor.

Rana SARRO

Lefkoşa’daki tarihi Arasta ve Asmaaltı Çarşı esnafının bir kısmı, ‘Asmaaltı Çarşısı’nın Yayalaştırma Projesi’nden memnuniyet belirtirken, bir kısmı da yayalaştırmanın olumsuz olduğunu söylüyor.

Arasta ve Asmaaltı Çarşısı esnafı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından bölge esnafına daha geniş iş imkanı yaratmak ve daha fazla insanın bu bölgeyi ziyaret etmesi sağlamak amacı ile yapılan ‘Asmaaltı Çarşısı’nın Yayalaştırma Projesi ile ilgili gazetemize konuştu.

Yayalaştırma projesinden şikâyetleri olan Lefkoşa Arasta esnafı, bölgenin araç geçişine kapatılmasının, müşteri potansiyelini daha da düşürdüğünü söylerken, yayalaştırma projesinden memnun olan esnaf da, bölgenin canlanmasına katkıda bulunacağını düşünüyor.

Bu projeden umut besliyorlardı

Bilindiği gibi, Arasta ve Asmaaltı Çarşısı esnafı, önceleri yerli halkın farklı bölgelerden alışveriş yaptığını, işlerinin durma noktasında olduğunu ve siftah yapmadan kepenk kapattıklarından yakınıyordu. Bölge esnafı, işlerinde bir canlılık yaşanması için ‘Asmaaltı Çarşısı’nın Yayalaştırma Projesi’nden umut besliyordu.

Bölge esnafı, Asmaaltı projesinin iyi değerlendirilmesi ve bölgenin trafiğe kapatılması yanında, altyapısının yenilenmesi ve ışıklandırılması gerektiğine de dikkat çekiyordu.

Esnaf ne diyor?

Müezzinoğlu: Bölge cıvıl cıvıl olacak

Asmaaltı ve Arasta Esnafı Derneği Başkanı Tanju Müezzinoğlu, Arasta’daki yayalaştırma projesini desteklediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Dünyayı gezmiş biri olarak söylüyorum; dünya’da bu tip yerler tamamen yayalandırılmıştır. Bu proje uygulamaya konduktan sonra, bölgemizdeki hareketler ve ticari anlamdaki bereket iki katına çıkmıştır. Kaldı ki, şuanda iş zamanı da değildir, iş zamanı buraları çok daha cıvıl cıvıl olacağından zerre kadar şüphemiz yok. Dolayısıyla çok memnunuz. Bazı arkadaşların şikâyetleri olabilir, onların da fikir ve düşüncelerine ben saygılıyım. Yalnız karşı olanların gerekçelerini de göstermeleri gerekir, hâlbuki gerekçeleri yoktur. Rum kesiminde ‘Uzun yol’u örnek olarak alırsak, yaylandırılmıştır. ‘Girne modeli’ diye bir şey bu bölgede olmaz. Bu proje ile trafik akışının sağlandığı yol ile insanlarımız hiçbir şekilde bölgenin etrafından uzaklaştırılmadı. Hiçbir park yeri kapatılmadı, ayrıca Bandabulia’ya ait 200-250 araçlık park yeri ayrıldı. Yayalaştırma Projesi’ni istemeyen de bir iki kişidir, o kişiler de bu bölgeyi temsil etmiyorlar.”

 

Olgun Şila: İşlerimiz daha da kötüye gitti

“Belediye Başkanımıza başından; ‘bir yayalaştırma yapın, birkaç ay görelim, işe yararsa devam etsin. Eğer olmazsa da, yol tekrardan açılsın’ demiştik. O da ‘hem fikirim, ben de sizi zor durumda bırakmak istemem’ demişti. 4 ay geçti maalesef istediğimiz neticeye ulaşamadık. Biz Girne modelini önerdik. Geniş kaldırım ve tek şerit yol olması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü işlerimiz daha da kötü oldu, daha da geriye gitti. Tarihi Bandabuliya’ya gitmek halkımıza zor geliyor. Belediye Pazarı’na ulaşmak yerine Girne’ye gidip gelinir. Satılan mallar bedava verilse halk oraya gitmeye usanır.”

Ercan Cengiz: Düzenleme olmadan yol kesildi

“Yayalaştırma Projesi’nin ardından işlerimiz aynı, değişen bir şey yok. Park sorunu var. İnsanlar nereden geleceğini, ne tarafa gideceğini bilmiyor. Bir de bölgede düzenleme olmadan yol kesildi. Avrupa’daki gibi bir araç geçişi için yer ayrılabilirdi ve geniş kaldırım yapılabilirdi.”

İbrahim Asoğlu: Bizler memnunuz

“Arasta bölgesinin ‘Yayalaştırma Projesi’ kapsamında düzenlenmesinden bizler memnunuz. Bundan şikâyetçi olanlar da yalnız 3 kişidir. Zaten bölge araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılmıştır, bu konunun halen tartışılmasına bir anlam veremiyorum. Çünkü bölge, Avrupa kurallarına göre düzenlenmiştir.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA