18 Haziran 2019
  • Lefkoşa27°C
  • Mağusa27°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt24°C
  • İskele27°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara20°C

SECİME DOĞRU 27 MART 2014

Secime Doğru 27 Mart 2014

27 Mart 2014 Perşembe 10:25

Çatalköy’de CTP adayı Ceyhun Kırok

Çatalköy CTP’nin adayı Ceyhun Kırok oldu. Uzun bir süre CTP-BG Çatalköy’de aday bulmakta zorlansa da sonun da  23 Nisan İlkokulunda ilkokul öğretmeni olan Ceyhun Kırok üzerinde hem fikir oldu. Önümüzdeki günlerde toplanacak CTP-BG Parti Meclisi’nin Ceyhun Kırok’un adaylığının onaylanması bekleniyor.

Çatalköy’de ittifakta çatlak

Çatalköy’de UBP ile DP/UG ittifakı Bağımsız Belediye Başkanı da olan Mehmet Hulisioğlu ismi üzerinde uzlaşsa da edinilen bilgilere göre  Necdet Numan’ın teşviki  ile işinsanı  Derviş Alpman’ın da bağımsız aday olarak Çatalköy Belediye Başkanlığına aday olacağı öğrenildi.

Çatalköy’de mevcut  Başkan Mehmet Hulisioğlu’nu UBP ve DP/UG destekleme kararı almıştı. Numan’ın girişiminden sonra ittifakın Çatalköy’de başlamadan bittiği konuşuluyor.

 

Girne’de Nidai Güngördü Bağımsız aday

Girne’de de DP/UG ile UBP’nin yaptığı seçim işbirliği çatlamak üzere. Edinilen bilgilere göre Nidai Güngördü Girne’de bağımsız olarak Belediye Başkan adayı olmayı düşünüyor.

 

Cenk Gürçağ bağımsız aday olabilir mi?

TDP BKP BARAKA ve bir çok sendikanın destek verdiği sol ittifakın Girne Belediye Başkan adayı  olması için Cenk Gürçağ ile temas edildiği ve bu konuda ne karar vereceği beklendiği öğrenildi. Özellikle öğretmen camiasının ciddi desteğini alması beklenen Cenk Gürçağ’ın Girne Belediye Başkan adayı olması halinde kazanma potansiyeli de olduğu kaydedildi.

Ahmet Sennaroğlu Hızlı Başladı

Büyükkonuk’ta adaylığının açıklanması ile dengeleri değiştiren Ahmet Sennaroğlu seçim yarışına hızlı başladı. Ahmet Sennaroğlu’nub Büyükkonuk bölgesinde ev ev ziyaretler yaptığı ve adaylığının vatandaşlar tarafından çok olumlu karşılandığı belirtilirken, Sennaroğlu’nub adaylığının Büyükkonuk bölgesinde seçimin rengini değiştirdiğini ve ilk kez UBP’li Başkan Sezai Sezen’in seçim kaybetmekle karşı karşıya kaldığı konuşuluyor.

İskele’de Alanlı’nın Adaylığı için  Baskı

İskele Belediye Başkanlığı seçimi için ise tek resmi aday açıklayan parti UBP oldu. UBP  yıllık Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun ile yola devam etme kararı alırken İskele Belediye Başkanlığı UBP ile DP/UG’nin yaptığı işbirliğinin dışında tutuldu. İskele’de DP/UG örgütlerinin imza toplayıp Hüseyin Avkıran Alanlı ‘nın  29 Haziran’da yapılacak seçimlerde aday olması için genel merkez ve DP/Ug Genel Başkaı Serdar Denktaş üzerinde ciddi baskı oluşturdukları gelen bilgiler arasında.

t:n�-l>�8��9yle='font-size:12.0pt;font-family:"Arial","sans-serif"'>Bu projeden umut besliyorlardı

Bilindiği gibi, Arasta ve Asmaaltı Çarşısı esnafı, önceleri yerli halkın farklı bölgelerden alışveriş yaptığını, işlerinin durma noktasında olduğunu ve siftah yapmadan kepenk kapattıklarından yakınıyordu. Bölge esnafı, işlerinde bir canlılık yaşanması için ‘Asmaaltı Çarşısı’nın Yayalaştırma Projesi’nden umut besliyordu.

Bölge esnafı, Asmaaltı projesinin iyi değerlendirilmesi ve bölgenin trafiğe kapatılması yanında, altyapısının yenilenmesi ve ışıklandırılması gerektiğine de dikkat çekiyordu.

Esnaf ne diyor?

Müezzinoğlu: Bölge cıvıl cıvıl olacak

Asmaaltı ve Arasta Esnafı Derneği Başkanı Tanju Müezzinoğlu, Arasta’daki yayalaştırma projesini desteklediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Dünyayı gezmiş biri olarak söylüyorum; dünya’da bu tip yerler tamamen yayalandırılmıştır. Bu proje uygulamaya konduktan sonra, bölgemizdeki hareketler ve ticari anlamdaki bereket iki katına çıkmıştır. Kaldı ki, şuanda iş zamanı da değildir, iş zamanı buraları çok daha cıvıl cıvıl olacağından zerre kadar şüphemiz yok. Dolayısıyla çok memnunuz. Bazı arkadaşların şikâyetleri olabilir, onların da fikir ve düşüncelerine ben saygılıyım. Yalnız karşı olanların gerekçelerini de göstermeleri gerekir, hâlbuki gerekçeleri yoktur. Rum kesiminde ‘Uzun yol’u örnek olarak alırsak, yaylandırılmıştır. ‘Girne modeli’ diye bir şey bu bölgede olmaz. Bu proje ile trafik akışının sağlandığı yol ile insanlarımız hiçbir şekilde bölgenin etrafından uzaklaştırılmadı. Hiçbir park yeri kapatılmadı, ayrıca Bandabulia’ya ait 200-250 araçlık park yeri ayrıldı. Yayalaştırma Projesi’ni istemeyen de bir iki kişidir, o kişiler de bu bölgeyi temsil etmiyorlar.”

 

Olgun Şila: İşlerimiz daha da kötüye gitti

“Belediye Başkanımıza başından; ‘bir yayalaştırma yapın, birkaç ay görelim, işe yararsa devam etsin. Eğer olmazsa da, yol tekrardan açılsın’ demiştik. O da ‘hem fikirim, ben de sizi zor durumda bırakmak istemem’ demişti. 4 ay geçti maalesef istediğimiz neticeye ulaşamadık. Biz Girne modelini önerdik. Geniş kaldırım ve tek şerit yol olması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü işlerimiz daha da kötü oldu, daha da geriye gitti. Tarihi Bandabuliya’ya gitmek halkımıza zor geliyor. Belediye Pazarı’na ulaşmak yerine Girne’ye gidip gelinir. Satılan mallar bedava verilse halk oraya gitmeye usanır.”

Ercan Cengiz: Düzenleme olmadan yol kesildi

“Yayalaştırma Projesi’nin ardından işlerimiz aynı, değişen bir şey yok. Park sorunu var. İnsanlar nereden geleceğini, ne tarafa gideceğini bilmiyor. Bir de bölgede düzenleme olmadan yol kesildi. Avrupa’daki gibi bir araç geçişi için yer ayrılabilirdi ve geniş kaldırım yapılabilirdi.”

İbrahim Asoğlu: Bizler memnunuz

“Arasta bölgesinin ‘Yayalaştırma Projesi’ kapsamında düzenlenmesinden bizler memnunuz. Bundan şikâyetçi olanlar da yalnız 3 kişidir. Zaten bölge araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılmıştır, bu konunun halen tartışılmasına bir anlam veremiyorum. Çünkü bölge, Avrupa kurallarına göre düzenlenmiştir.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA