23 Nisan 2019
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa17°C
  • Girne18°C
  • Güzelyurt13°C
  • İskele17°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara6°C

SANER: "İSTİHDAM STRATEJİSİNİN NASIL PLANLANACAĞI ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN"

Dünya Bankası ve AB Koordinasyon Merkezi tarafından "Kuzey Kıbrıs’ta İstihdam Stratejisi’nin Oluşturulması" konulu çalıştay düzenlendi...

Saner: "İstihdam stratejisinin nasıl planlanacağı ülkemizin en önemli sorunlarından"

15 Haziran 2016 Çarşamba 14:30

Bugün, saat 09.00’da Sayıştay Başkanlığı’nda  düzenlenen toplantıya Dünya Bankası Uzmanları,  AB Koordinasyon Merkezi temsilcileri,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yetkililer ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner de toplantıya katılarak  istihdam  stratejisinin amacı ve öneminin paylaşılması hususunda katılımcılar ile görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dünya Bankası   uzmanı  Michele Davide Zini,  çalıştayın  amacı ve  kapsamı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Kıbrıs Türk Toplumu’nda  istihdam edilebilirlik üzerine yapılan  çalışmalarda, özellikle kadın ve gençlerde yüksek işsizlik oranın görüldüğünü kaydeden  Zini, işgücü piyasasında niteliklerin eşleştirilmesinde ve yüksek öğrenim sektöründe  yaşanan sıkıntılara değindi.

Zini,  orta vadede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile  Avrupa Birliği  Koordinasyon Merkezi  temsilcilerinin katılımıyla  istihdam stratejisinin belirlenmesinin  ve paydaşların  beklentilerinin  anlaşılmasının önemine işaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H.Ersan Saner: "İstihdam stratejisinin nasıl planlanacağı ülkemizin en önemli sorunlarından biri"st2.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner çalıştayda yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük sorunlarından birinin   istihdam stratejilerinin nasıl  planlanacağı olduğunu söyledi ve  işgücü piyasasının  taleplerini karşılayan  istihdam  stratejilerinin   belirlenmesinea Bakanlık olarak önem verdiklerini belirtti.

KKTC’deki üniversite mezunu sayısının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Saner,  Devlet Planlama Örgütü verilerine göre 12 bin işsiz varken, Çalışma Dairesi’ne başvuran işsiz sayısının 1200  olmasının düşündürücü  olduğunu belirtti ve  doğru bilgiye ulaşılması konusunda  Bakanlık olarak öz eleştiri  yapmaları gerektiğini samimiyetle dile getirdi.st1.jpg

KKTC’de  12 bin işssiz varken , 42 bin  yabancı işgücünün ülkeye  ithal edilmesinin  sorgulanması gerektiğine de vurgu yapan Saner, çalışma hayatında nitelikli işgücü açısından ciddi sıkıntılar yaşandığını  ifade etti.

 Saner,  Dünya Bankası ve AB Koordinasyon Ofisi tarafından düzenlenen çalıştayın , istihdam stratejilerinin  belirlenmesi  ve işgücü piyasasının taleplerinin  öğrenilmesi açısından destek  sağlayacağına inanç belirtti ve katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA