22 Eylül 2019
  • Lefkoşa23°C
  • Mağusa26°C
  • Girne26°C
  • Güzelyurt21°C
  • İskele26°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara10°C

SAKALIN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUN?

Sakalın bilinmeyen yönleri

Sakalın faydalarını biliyor musun?

21 Ağustos 2015 Cuma 12:25

Sakal ile ilgili bir çok şey yazılıp çizildi. Sakalın dini inanış nedeni ile de bırakanlar da var. Ancak saklın sağlığa faydası olduğunu biliyor muyduz?

Darwin, “Türlerin Kökeni” başlıklı eserinde erkeklerde sakalı cinsel seçilimle bağdaştırır. Yani kadınların eş seçiminde sakalın rolü olduğunu savunur. Çağımız biyologları da yaptığı araştırmalar sonucunda kadınların sakallı erkekleri, sakalsız, sinek kaydı traşı olmuş erkeklerden daha çekici bulduğu sonucuyla Darwin’in teorisini doğrular. Kadınlara daha çekici görünmenin yanı sıra, sakalın sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu da bilimadamlarınca ispatlanmıştır. Bu faydalardan yedi tanesini sizler için aşağıda listeledik:

1. Cilt Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur

Beard2[1]

Southern Queensland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda, sakalın zararlı olan UV ışınlarının yüzde 95’ini engellediği sonucuna varışmıştır. Daha az UV ışınına maruz kalan ciltte ise kanser riski de aynı şekilde azalmaktadır.

2.Astım ve Alerjiye Karşı Bariyer Oluşturur

George-Clooney[1]

Polen ya da toza karşı alerjiniz, hatta astım sıkıntınız bile varsa, uzun sakallar alerjenlere karşı filtre oluşturduklarından sizi bu rahatsızlıklara karşı korur. Özellikle bıyıkların alerjenlerin teneffüsünü engelleme açısından olldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3.Cildinizin Geç Yaşlanmasını Sağlar

90344690dba354ac5128f6dde51f6b89[1]

Sakallar cildiniz nemli tutar ve soğuk havayla beraber rüzgara karşı cildinizi koruyarak cildinizin kurumasını engeller. Böylece nemli kalan cildiniz daha geç yaşlanır. Bunun yanı sıra, sakallı cilde sürülen nemlendirici sakalsız cilde sürülen nemlendiricen daha etkilidir, çünkü sakalsız ciltte nemlendiricinin etkin kalma süresi de dış faktörlere daha çok maruz kalacağından azalır.

4.Soğuk Algınlığa Karşı Korur

brad-pitts-grey-hair_532x803[1]

Özellikle çene ve boyunda çıkan sakalların sıcaklığı hapsetmesinden kaynaklı olarak soğuk anlığa karşı koruyucu rol edindiği London Clinic’te görevli Doktor Felix Chua tarafından sakalın faydası olarak eklenmiş.

5.Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Engel Oluşturur

Men___Male_Celebrity_Robert_De_Niro_with_beard_057892_[1]

London Clinic’te görevli dermatolog Dr. Martin Wade, traş olmanın sebep olabileceği tahriş, bakteriyel enfeksiyon ve folliculitis denilen deride oluşan kızarıklık gibi sorunlarla karşılaşmamak için erkeklerin sakal bırakabileceğini belirtiyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA