26 Haziran 2019
  • Lefkoşa28°C
  • Mağusa30°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt27°C
  • İskele30°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara23°C

S.DENKTAŞ'RAN BREXIT DEĞERLENDİRMESİ: “RAUF RAİF DENKTAŞ BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTI”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İngiltere’nin kararını değerlendirdi…

S.Denktaş'ran BREXIT değerlendirmesi: “Rauf Raif Denktaş Bir Kez Daha Haklı Çıktı”

24 Haziran 2016 Cuma 17:58

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İngiltere’nin kararını değerlendirdi…

“Rauf Raif Denktaş Bir Kez Daha Haklı Çıktı”

İngiltere’de düzenlenen referandumun Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde sonuçlanmasına Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın ilk yorumu: “halkın verdiği bir karar. Öyle olunca da herkesin halkın iradesine saygı duyması gerekir” şeklinde oldu.

 “Şimdi artık İngiltere bu referandum sonucunu ne zaman uygulamaya koyacağına karar verecek”

Serdar Denktaş: “İngiltere bir referanduma gitmek suretiyle halkın Avrupa Birliği uygulamalarından rahatsızlığını ortaya çıkarmış oldu ve birlikten ayrılma kararı aldı. Şimdi artık İngiltere bu referandum sonucunu ne zaman uygulamaya koyacağına karar verecek ve ilan ettiği tarihten itibaren de iki yıl içerisinde sürecin tamamlanması lazım” dedi.

Başbakan Yardımcısı, bize olan etkilerini oturup değerlendirmek gerektiğini de söyledi.

 “Bize olan olumlu veya olumsuz etkilerini oturup değerlendirmemiz gerekir”

“Bize olan olumlu veya olumsuz etkilerini oturup değerlendirmemiz lazım. Ancak şu bir gerçek AB Adalet Divanının almış olduğu kararlara uyma zorunluluğu iki yıl içerisinde ortadan kalkar. KKTC’de mal sahibi olan İngilizlerin mallarına haciz koyma ve buna benzer sıkıntılardan kurtulabilme ihtimalinin bir kenarda olduğunu da biliyoruz. Tabi bunların tümünü incelememiz gerekir.”

“İngiltere’nin doğru mali politikalarla kısa sürede yeniden toparlanarak eskisinden daha da güçlü hale geleceğine inanıyorum”

Ekonomik anlamda sterlinin düşüşü nedeniyle bir müddet sıkıntı yaşanabileceğine de dikkati çeken Maliye Bakanı Denktaş, İngiltere’nin doğru mali politikalarla kısa sürede yeniden toparlanarak eskisinden daha da güçlü hale gelebileceğine inanç belirtti.

“Halkın verdiği bir karar. Öyle olunca da herkesin halkın iradesine saygı duyması gerekir” şeklinde konuşan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş konuşmasının sonunda ise verdiği mesajda içimizde AB’yi yıkılmaz güç sayan kesimlere Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın yıllar önceki öngörülerini hatırlatırcasına şunları söyledi:

“Rauf Raif Denktaş bir kez daha haklı çıktı…”

“Yıllar önce kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş, ‘AB çatırdıyor. Yıkılacak. Bu birlik devam etmez’ demekteyken bu ülkede Avrupa Birliği’nden daha AB’ci olan kesimler ona, ‘asla böyle bir şey olmaz. Denktaş korku salmaya çalışıyor. Artık ne söylediğini şaşırdı’ gibi cümlelerle saldırmıştı. Bugün İngiltere’nin bu kararı ile Denktaş’ın çok uzun süre önce AB ile ilgili geleceği görebildiğini bir kez daha görmüş olduk. O azılı Denktaş karşıtla

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA