22 Nisan 2019
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa18°C
  • Girne18°C
  • Güzelyurt16°C
  • İskele18°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

ÖZYİĞİT: "AKARYAKIT ZAMMI, PAHALI OLAN YAŞAMI DAHA DA PAHALILAŞTIRACAK"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, döviz fiyatlarının düşüşe geçtiği bugünlerde, UBP-DP koalisyon hükümetinin akaryakıt fiyatlarına büyük oranda zam yapmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Özyiğit: "Akaryakıt zammı, pahalı olan yaşamı daha da pahalılaştıracak"

28 Mayıs 2016 Cumartesi 12:14

Akaryakıta yapılan okkalı zammın zincirleme zamlara neden olacağını, zaten pahalı olan yaşamın daha da pahalı hale geleceğini belirten Özyiğit, bu karar ile alım gücü günden güne düşen, geçimini borçlanarak sağlamaya çalışan vatandaşlara bir darbe daha vurulacağını kaydetti. Özyiğit, "Ülkede ister UBP, isterse CTP'li hükümetler olsun değişmeyen tek unsur bütçenin denkleştirilmesi adına topluma ekonomik anlamda darbe vurulduğu gerçeğidir" dedi.  

          Petrolün varil fiyatının 100 doların üzerinde olduğu 2013 yılı sonlarında KKTC’de kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3.58 TL (Bugün 3.59 TL), 95 oktan benzinin ise 3.41 TL (Bugün3.39 TL), dün itibarı ile Brent petrolün varil fiyatının 49 dolar olduğuna dikkat çeken Özyiğit, Brent petrolün varil fiyatının 50 dolara çıktığı için akaryakıt fiyatlarına zam yapılarak, petrol fiyatlarının varil fiyatının 100 dolar olduğu zamanki akaryakıt fiyatlarının da üzerinde fiyatlanmasının hiçbir ekonomik gerekçe ile izah edilemeyeceğini vurguladı.

          Özyiğit, 2 yıllık dönemde petrol fiyatları %50 oranında gerilerken, bu oranı akaryakıt fiyatlarına yansıtmayanların, en küçük artışta bunu hemen zam olarak akaryakıta yansımalarını topluma izah etmeleri gerektiğini vurguladı. 

          Seyrüsefer ruhsatlarının kaldırılmasına karşılık, akaryakıta zam yapılacağı yönünde çalışmaların yapıldığı bir dönemde akaryakıta okkalı zam yapılmasının düşündürücü olduğunu belirten Özyiğit, "Hükümet hayata geçirmeyi düşündüğü bu uygulamaya ön hazırlık mı yapmaktadır? diye sordu.

          Akaryakıta yapılan okkalı zammın bütçe açıklarının kapatılması ve seyrüsefer ruhsatı çıkarmayan kişilerin hazinede açtığı gediklerin kapatılmasına yönelik olduğunu belirten Özyiğit, "Vergi toplayamayan, alması gereken vergileri bağışlayan, kayıt dışılığı önleyemeyen Hükümet, yine işin kolayına kaçarak faturayı halka kesmiştir. Son yapılan büyük akaryakıt zamları zincirleme zamlara neden olacaktır. Zaten pahalı olan yaşam  daha da pahalı hale gelecektir" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA