16 Haziran 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa24°C
  • Girne25°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele24°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara19°C

ÖZERSAY MÜZAKERE SÜRECİNİ DEĞERNLENDİRDİ

Özersay Müzakere Sürecini Değernlendirdi

10 Şubat 2014 Pazartesi 12:53

Kudret_ozersay_164854149[1]Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü “müzakereci” görevine atanan Doç. Dr. Kudret Özersay, ciddi bir müzakere sürecinin gelmekte olduğuna ilişkin çok sayıda belirti bulunduğunu, tüm uluslararası aktörlerin devrede olduğunu belirterek, “Bu demek değildir ki bu sorunu yabancılar çözecek. En nihayetinde hem anlaşmak hem de bu anlaşmayı ve yeni ortaklığı yaşatmak durumunda olan sadece değilse de esasen Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardır” dedi.

Özersay, yeni göreve atanmasının ardından yaptığı ilk yazılı açıklamada, “Biz, kimse tarafından yönetilmek istemiyoruz ve bunun yolu da kendi kendimize çeki düzen vermemizden geçer dedik, başkalarını suçlamak, suçu başkasında aramak kolay olandır dedik, hepimiz sorumluyuz dedik, demeye devam ediyoruz, devam da edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Özersay yaptığı yazılı açıklamada, iki yıl önce özel temsilcilik görevinden ayrılma nedenlerini anımsatarak, “Toparlanıyoruz Hareketi”nin amaçlarını anlattı.

“Bir kere o günlerde müzakereler artık hiç bir yere gitmiyordu ve Rum tarafı seçim atmosferinde süreçten kopmuştu. Öyle bir sürecin, yani Kıbrıslı Türklerle adeta alay edilen bir sürecin parçası olmak istemedim” diyen Özersay, ikinci sebebin ise, memleketin çökmek üzere olan kurumlarının ve siyaset anlayışının ortak akıl temelinde toparlanması hedefiyle yola çıkan “Toparlanıyoruz Hareketine” dönük yaklaşım olduğunu kaydetti.

O dönemde yürüttüğü görev ile “Toparlanıyoruz Hareketi” arasında bir tercih yapmak zorunda bırakıldığına dikkat çeken Özersay, istifa ederek, “Toparlanıyoruz Hareketi’ni” tercih ettiğini kaydetti.

“KENDİ İRADEMİZE DAYALI BİR GELECEK”

Özersay, Toparlanıyoruz Hareketi’nin iki yıl boyunca yaptığı çalışmaları anlatarak, şöyle devam etti:

“Toparlanıyoruz Hareketi’nin üç ana amacından birisi “kendi irademize dayalı bir gelecek” olarak ortaya konulmuştu. Biz, kimse tarafından yönetilmek istemiyoruz ve bunun yolu da kendi kendimize çeki düzen vermemizden geçer dedik, başkalarını suçlamak, suçu başkasında aramak kolay olandır dedik, hepimiz sorumluyuz dedik, demeye devam ediyoruz, devam da edeceğiz.”

“AYNI YERDEYİZ.. HERKESİN YANLIŞINI ELEŞTİRECEĞİZ”

Kudret Özersay, Toparlanıyoruz Hareketi’nin de, kendisinin de aynı yerde durduğunu; müzakereci atanmasından sonra hareketteki görevinin de süreceğini belirterek, “Bir gönüllüsü ve bazılarını rahatsız da etse lideri olmaktan gurur duyduğum bu hareket bu yola aynen devam edecek. Hareketin, bu ülkenin Cumhurbaşkanı da dahil, herkesin yanlışını eleştirmesi, hukukun üstünlüğünü savunan duruşu da aynen devam edecek. Şüphesi olanlar lütfen takibini yapsın, aksini görürse eleştirisini ortaya koysun” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA