25 Ağustos 2019
  • Lefkoşa38°C
  • Mağusa38°C
  • Girne36°C
  • Güzelyurt34°C
  • İskele38°C
  • İstanbul31°C
  • Ankara32°C

OECD'DEN OBEZİTE SALGINI UYARISI

OECD'den obezite salgını uyarısı

29 Mayıs 2014 Perşembe 13:09

  • Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD dünyanın en gelişmiş ülkelerinde obezite oranının tırmanmaya devam ettiğini açıkladı. 2008 ekonomik krizinin de bu gelişmede payı olduğu düşünülüyor.

Uluslarası örgüt raporuna göre belli ulusların yanı sıra kadınlar ve yoksullar da son ekonomik krizin etkisiyle obeziteden en kötü etkilenen kesimler.

OECD raporuna göre obezite oranları Avustralya, Fransa, Meksika ve İsviçre gibi ülkelerde yılda yüzde 3 oranında arttı. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Kore ve İtalya gibi diğer ülkelerde ise oldukça istikrarlı kaldı.

Küresel kriz ve obezite

2008'deki küresel durgunluk birçok aileyi gıda harcamalarını kesmeye ve genellikle meyve ve sebze gibi daha pahalı seçenekler yerine ucuz, daha az sağlıklı gıdaları tüketmeye zorlamış.

Obezite oranı son beş yılda ekonomik olarak daha gelişmiş ülkeler arasında yavaşlamış olsa da "obezite salgını durulmuş değil".

Zenginler kulübü

Meksika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler de dahil olmasına rağmen OECD'nin 34 üyelerinin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri gibi zengin ülkeler.

Gruba Çin, Hindistan ve diğer büyük gelişmekte olan ülkeler dahil değil.

Hükümetler, diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi obezite bağlantılı kronik hastalıkların maliyetleri ile uğraşmak zorunda kaldığından, yükselen obezite oranları ekonomik yükü de artırıyor.

Sağlıklı yaşamı destekleyen önlemler

OECD daha sağlıklı olmak için mali teşvikler veya temel sağlık testlerini artırmak gibi adımların arttığını belirtiyor.

Paris merkezli örgüt, çocuklara yönelik sağlıksız gıda reklamına ilişkin sıkı kurallar getirilmesi, gıdaların daha iyi etiketlenmesi ve "dikkatle tasarlanmış" gıda ve içecek vergileri gibi politikaların uygulamaya konulması gibi adımların obeziteyle mücadelede etkili olabileceğini ifade ediyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA