20 Mart 2019
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa18°C
  • Girne17°C
  • Güzelyurt15°C
  • İskele18°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara12°C

MÜZAKERELER YAKINDAN İZLENİYOR

Müzakereler Yakından İzleniyor

13 Şubat 2014 Perşembe 20:36

Birleşik Kıbrıs Partisi, toplumların çözüm sürecine katılımlarını sağlamanın şart olduğunu belirtti. Parti Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, ortak açıklamaya bağlı kalındığı ve sürecin ilerlemesine pozitif katkı koyduğu sürece Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

muzakere1Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu da, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdiği açıklamasında “Süreç tıpkı ikibinlerde olduğu gibi yalnızca liderlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir” dedi.

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu müzakere sürecini desteklediklerini bildirdiği açıklamasında, Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde iki kurucu devlet ve iki bölgeliliğin ve hiçbir kurucu devletin diğeri üzerinde tahakküm kuramayacağının ortak metinde açıkca yer almasının olumlu olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da yaptığı yazılı açıklamada, ‘Ortak Açıklama Metni’ ve bu bağlamda başlatılan müzakereleri memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Güzelyurt Sivil Toplum Platformu sözcüsü Şinasi Özdeş ise, yeni çözüm sürecinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na tam destek belirtirken, yıllardır görüşme masasında pazarlık konusu olan Güzelyurt’un verilmesi” veya “verilmemesi” konusunun bölge halkını rahatsız ettiğini; al-ver süreci konusu gündeme geldiğinde, bölge halkının bir kez daha göçmen olmak istemediğini, asla sefil ve perişan duruma düşmeyi arzulamadığını söyledi.

(Kaynak: BRT)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA