16 Ağustos 2022
  • Lefkoşa34°C
  • Mağusa34°C
  • Girne33°C
  • Güzelyurt31°C
  • İskele34°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

MİCROSOFT LOGOSUNUN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DEĞİŞİMİ

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi sıklıkla merak ediliyor

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi

05 Temmuz 2022 Salı 18:24

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows‘un geliştiricisi Microsoft, teknolojinin bugünlere gelmesindeki payı büyük. Aynı zamanda şirketin akıllarda kalan bir de logosu mevcut. Zaman içinde değişim gösteren ve 2012’de son halini alan tasarımın geçmişi de sıklıkla merak ediliyor. İşte Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi.

Microsoft logosunun geçmişten günümüze değişimi

Microsoft, 4 Nisan 1975‘te Paul Allen ile Bill Gates tarafından kuruldu. İkilinin amacı ilk etapta Altair 8800 bilgisayar sistemi için BASIC yorumlayıcıları geliştirip satmaktı. 1980’lerin ortalarında MS-DOS ile kişisel bilgisayarlara yönelik işletim sistemi pazarında zirveye oturan şirket ardından Windows ile bu başarısını devam ettirdi. Tabii Microsoft ilk kurulduğunda logosu bugünkü gibi değildi.

İlk Microsoft logosu (1975-1980)

gecmisten-gunumuze-microsoft-logosunun-degisimi.jpg

Microsoft, ilk kurulduğunda o dönemin standartlarıyla doğru orantılı olarak sade sayılabilecek bir logoyla kullanıcılara merhaba dedi. Şirketin logosu 1975‘te grafik sanatçısı Simon Daniels tarafından oluşturuldu. Aki Lines yazı tipi odak alınan logoda yedi geniş çizgiyle alt alta Micro-Soft şeklinde yazılmış bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Microsoft’ta ‘metal’ esintisi (1980-1982)

gecmisten-gunumuze-microsoft-logosunun-degisimi2.jpg

1980 yılına gelindiğinde Microsoft, artık teknoloji dünyasındaki yerini sağlamlaştırmış ve tasarım açısından bir değişim kararı almıştı. Bunun sonucunda heavy metal rock gruplarınınkine benzer bir logo karşımıza çıktı. İlkine benzer şekilde siyah rengi odak alan logodaki en önemli değişiklikler; New Zelek yapı tipinin kullanılması ve Microsoft’un artık bitişik yazılması diyebiliriz.

Günümüz Microsoft logosunun temelleri atılıyor (1982-1987)

gecmisten-gunumuze-microsoft-logosunun-degisimi3.jpg

Metal esintileri taşıyan tasarımını iki yıl sonra değiştirme kararı alan Microsoft, yine Simon Daniels imzalı logosunu 1982 yılında piyasaya sürdü. ITC Avant Garde Gothic Demi Bold yazı tipini benimseyen logodaki önemli yeniliklerden birisi de stilize edilmiş ”o” harfiydi. Çizgili bir tasarımla karşımıza çıkan harfin ”Blibbet” olarak adlandırıldığını belirtelim.

Pac-Man’a selam olsun (1987-2012)

gecmisten-gunumuze-microsoft-logosunun-degisimi4.jpg

Microsoft, beş yıl sonra görünüşünde yeniden değişikliğe gitme kararı aldı. Ancak şirket, burada sadece logosunu değil, grafik tasarımcısını da değiştirdi. Şirket, 1987‘de Scott Baker‘ın tasarladığı, Helvetica Italic Black yazı tipiyle ilk kez küçük harflerin kullanıldığı yeni logosunu tanıttı.. Bir önceki tasarımında ”o” harfinde bazı değişiklikler yapan şirket, yenisinde de aynı yolu izledi ve ”o” harfini Pac-Man‘a benzetti.

 

 

Microsoft’un ilk renkli logosu (2012-halen)

gecmisten-gunumuze-microsoft-logosunun-degisimi5.jpg

Microsoft’un halihazırda kullandığı logosu, 2012 yılında bizlere merhaba dedi. Tarihi diğerlerine daha yakın olduğu için hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğumuz tasarımın geliştiricisi Jason Wells. Segoe Semibold yazı türünün kullanıldığı logoda Windows sayesinde yakından tanıdığımız dört adet renkli kare (kırmızı, yeşil, mavi, sarı) tercih edildi. Öte yandan şirketin ilk renkli logosu ünvanına sahip.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA