18 Haziran 2019
  • Lefkoşa27°C
  • Mağusa26°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele26°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara22°C

MERKEZİ CEZAEVİ SÜRESİZ GREVDE!

Merkezi Cezaevi süresiz grevde!

05 Eylül 2014 Cuma 13:02

Merkezi Cezaevi gardiyanlarının büyük çoğunluğunu temsil eden Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), “gardiyanların çalışma saatlerindeki sıkıntı ve vardiya tahsisatı alamaması” gerekçeleriyle dün sabahtan itibaren süresiz grev başlattı.

Sendika yetkilileri Merkezi Cezaevi Yasa Tasarısı’nda gerekli düzenleme yapıldığı takdirde grevi sonlandırmaya hazır olduklarını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı ise, Merkezi Cezaevi ( Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nın Teknik Komite’de yaklaşık bir aydan beridir görüşüldüğünü; tasarıdaki maddelerin büyük kısmı oy birliği ile kabul edilmesine karşılık sadece Vardiya Ödeneği maddesinde uzlaşma sağlanamadığını bildirdi.

Bakanlık, vardiya ödeneğiyle ilgili maddenin tasarıda bu şekliyle yer almasının, çalışanlar arasında eşitsizlik ve farklılığa yol açacağını, o nedenle önce ilgili yasalarda düzenleme yapılması ve sonra Cezaevi Yasası’ndaki maddenin düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

ÖZKARDAŞ: “VARDİYA TAHSİSATI DA TASARIYA DAHİL EDİLSİN”

Gardiyanların sorunları ve grev gerekçeleri hakkında TAK muhabirine bilgi veren Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, bugün İçişleri Bakanlığı’nda Merkezi Cezaevi Değişiklik Yasa Tasarısı’yla ilgili teknik toplantı yapıldığını, toplantıya katılan temsilcilerin vardiya tahsisatıyla ilgili önerilere yapıcı yaklaşıldığını ancak grevi sonlandırmak için Bakanlıktan vardiya tahsisatının tasarıya dahil edileceği yönünde olumlu cevap beklediklerini ifade etti.

Merkezi Cezaevi’nde 205 gardiyan çalıştığını bunların 160-170’inin KTAMS ve Kamu-Sen üyesi olduğunu ve saat 09.00’dan itibaren süresiz grevin başladığını belirten Özkardaş, “Kaos yaşanmasını istemiyoruz çok yapıcı öneri sunduk, bundan sonrası onlara kaldı” dedi.

BENGİHAN

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan ise hükümet ve bakanlığın endişelerini giderici önerilerde bulunduklarına inandıklarını belirtti ve henüz cevap alamamalarıyla ilgili olarak ise “Demek ki samimi bir yaklaşım değildir bu…” dedi.

Greve katılımın yüzde 90 civarında olduğunu ifade eden Bengihan, hükümetin vardiya tahsisatının yanında çalışma saatleri ile ilgili düzenlemenin de Merkezi Cezaevi Değişiklik Yasa Tasarısı’nda yer almasına, yeni Kamu Görevlileri Yasası’nda vardiya çalışma saatleri ile ilgili de düzenleme olacağını gerekçe göstererek karşı olduğunu savundu.

BAKANLIK: “BÜYÜK KISMI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ, SADECE VARDİYA ÖDENEĞİNDE UZLAŞI SAĞLANAMADI”

Öte yandan İçişleri Bakanlığı da yasayla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik)Yasa Tasarısı’nın Teknik Komite’de yaklaşık bir aydan beridir görüşüldüğü kaydedilen açıklamada, görüşmeler sonucunda yasanın büyük bir kısmının oy birliği ile kabul edildiği ve yeni kadrolarla açılımlar getirildiği; sadece vardiya ödeneğinde uzlaşı sağlanamadığı ifade edildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA