17 Haziran 2019
  • Lefkoşa22°C
  • Mağusa23°C
  • Girne23°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele23°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C

“MANİPÜLASYONLARLA KAMU VİCDANINI RAHATSIZ ETTİ”

“Manipülasyonlarla kamu vicdanını rahatsız etti”

29 Ağustos 2014 Cuma 13:17

 Yakın Doğu Üniversitesi Avukatı Umut İnan, Sağlık Bakanlığı ve YDÜ arasındaki protokol sorunu ile ilgili, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye ağır eleştirilerde bulundu

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Avukatı Umut İnan, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’yi “manipülasyon yaparak kamu vicdanını rahatsız etme ve ülke imajını zedelemekle suçladı.

İnan dün yaptığı yazılı açıklamada, Bakan tarafından yapılan açıklamaların kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini de savundu.

“ÜLKENİN İMAJI ZEDELENDİ”

YDÜ avukatı Umut İnan yazılı açıklamasında şu görüşleri ileri sürdü

“Yakın Doğu Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokoller, Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Gülle tarafından gündeme taşınmış ve bunu takip eden açıklamalarla sürekli gündemde tutularak kamuoyunda konuyla ilgili yanlış bir algı ve bilgi kirliliği oluşmuştur. Sayın Bakanın yapmış olduğu yanlış yönlendirme ve manipülasyonlarla dolu açıklamalar kamuoyu ile toplum vicdanını rahatsız etmiş olup ülkemizin imajını da ciddi bir biçimde zedelemiştir.

Ayrıca siyasi sorumluluk ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan bu tür açıklamalar toplumun, yalnızca bir kuruma değil, ülkemizdeki tüm sağlık kurumlarına olan güveninin sarsılmasına yol açmıştır.

“TALİHSİZ VE ÇARPITILMIŞ AÇIKLAMALAR”

Yargı sürecinde olan bir davayı etkilemeye yönelik ve siyasi kaygıları ön plana çıkararak yapılmış olan bu tür talihsiz ve çarpıtılmış açıklamaları üzüntüyle izliyorum. Bu  bağlamda kamuoyunu konuyla ilgili doğru bilgilendirmek adına tartışmalara konu protokoller ve faturalandırma süreciyle ilgili bazı gerçekleri açıklama gereği doğduğuna inanıyorum.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokolleri ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Hastaneleri arasında imzalanan çeşitli  Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokolleri karşılıklı olarak incelendiği zaman, Türkiye Cumhuriyeti sağlık kurumlarıyla imzalanan protokollerde belirlenen hizmet fiyatları ile Yakın Doğu Hastanesi hizmet fiyatları arasında bir farklılık bulunmadığı, hatta bazı protokollerle kıyas yapıldığında Yakın Doğu Hastanesi’nin hizmet fiyatlarının belirli kalemlerde Türkiye kurumlarından daha uygun olduğu görülmektedir. Ayrıca yurt dışına sevk edilen hastaların ulaşım ve konaklama giderleri göz önünde bulundurulduğu zaman Yakın Doğu Hastanesi’ne yapılan sevklerin yurt dışına yapılan sevklerden daha uygun olduğu da tartışmasız bir gerçektir.

“HALKINI SEVEN DEVLET ADAMININ AÇIKLAYAMAYACAĞI DURUM”

Bunun yanı sıra ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşan insanımızın, ülkesinde tam teşekküllü bir hastane varken ek bir külfetle yurt dışına yolculuk etme zorunda bırakılması halkını seven hiçbir devlet adamının kolaylıkla açıklayamayacağı ve kabul edemeyeceği bir durum olması gerekir. Bugün (dün) toplanan Bakanlar Kurulu öncesinde Kanser Hastaları Derneği başkanı Raziye Kocaismail tarafından yapılan açıklamada ifade edilen rahatsızlık tam da bu sürecin kanser hastaları özelinde yaratmış olduğu maddi ve manevi mağduriyete örnek teşkil etmektedir. Hal böyleyken Yakın Doğu Hastanesi’yle yeni bir protokol imzalanmayıp hastalarımızın yurt dışına sevk edilmesi ne ekonomik akla ne de vicdana sığmaktadır.

“BAKANLIK 4 YILDA TEK KURUŞ ÖDEMEDİ”

İlk olarak Ağustos 2010 tarihinde imzalanan protokolle birlikte Yakın Doğu Hastanesi’ne sevk edilmeye başlanan hastaların tetkik ve tedavileri, Sağlık Bakanlığının söz konusu protokolü tek taraflı feshine kadar en iyi şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu dört yıllık süreç içerisinde binlerce hastanın tetkik ve tedavisi yapılmış olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı bu hizmetler karşılığında Yakın Doğu Hastanesi’ne tek bir kuruş bile ödememiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından sevk edilen hastalara yapılan işlemler ve bu işlemlerin tutarları defalarca Sağlık Bakanlığına bildirilmiş, verilen hizmetler için faturalar düzenlenip Bakanlığa gönderilmiş olmasına rağmen Bakanlık hiçbir gerekçe göstermeksizin bir kısım faturaları tasarrufunda tutmaktadır.

“BAKANLIK ALEYHİNE DAVA AÇILDI”

Bununla birlikte konunun çözüme kavuşturulması için gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Başbakanlık düzeyinde defalarca girişimlerde bulunulmuş, toplantılar yapılmış ancak bu toplantılar çözüm üretici bir sonuca ulaşmamıştır. Bu iyi niyetli ve çözüm bulmaya yönelik girişimlerin sonuçsuz kalmasını takiben Sağlık Bakanlığı aleyhine söz konusu sevklerden kaynaklanan alacaktan dolayı dava ikame edilmiş olup bu dava ile ilgili yargı süreci de halen devam etmektedir.

Bu gerçekler ışığında Sayın Bakanının yaşanan tüm bu süreci yok sayıp Yakın Doğu Hastanesi’nin Bakanlığa fatura göndermediğini iddia eden açıklamaları gerçelikten ve devlet ciddiyetinden uzaktır.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA