24 Nisan 2019
  • Lefkoşa23°C
  • Mağusa24°C
  • Girne20°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele24°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara17°C

MAĞUSA MAHKEME’SİNDE GREV VARDI

Mağusa Mahkeme’sinde grev vardı

18 Nisan 2014 Cuma 13:22

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), stenograf eksikliği nedeniyle dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde bir günlük uyarı grevine gittiğini bildirdi.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, eksiklik nedeniyle bir stenografın günde en az 150 davayla ilgilenmek durumunda kaldığını, bunun da stenografların hayatlarını fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bengihan, mahkeme yetkililerinin sorunun çözümü için hükümetten talepte bulunmasına karşın bugüne kadar adım atılmadığını belirterek, sorun çözülmediği takdirde grevin süresiz greve dönüşeceğini kaydetti.

Bengihan:”4 stenografla bu işin götürülmesi mümkün değil”

Öte yandan KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde bir günlük uyarı grevi yapan stenografları ziyaret etti.

Bengihan, ziyarette yaptığı basın açıklamasında Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ndeki davaların 4 stenografla yürütülmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Bengihan, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görev yapan 4 stenografın günde 150-200 davayla ilgilenmek durumunda olduğunu belirterek, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bazı davaların da Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne aktarılması nedeniyle iş yükünün daha da arttığını söyledi.

Bengihan, , Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ndeki stenograf kadrosunun 6 olmakla birlikte 2 stenografın sağlık sorunları nedeniyle son bir yıldır 4 kişinin görev yaptığını kaydetti.

Yıllar itibarıyla dava sayılarının artmasına karşın stenograf sayısının aynı kaldığını vurgulayan Bengihan, teşkilat yasasının da güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ndeki sorunların Yüksek Mahkeme tarafından tespit edildiğini ve Yüksek Mahkeme’nin hükümetten bu yönde bir takım taleplerde bulunduğunu söyleyen Bengihan, hükümetin bu talepleri yerine getirmede ağır davrandığını savundu.

Seçim yasaklarının yaklaşması nedeniyle istihdamın kısa sürede gerçekleşmeyeceğinin görüldüğünü kaydeden Bengihan, bu süre içinde stenografların takviye edilebileceğini söyledi.

Yüksek Mahkeme’nin, kadro sayısının artırılmasını da içeren teşkilat yasasının güncellenmesine ilişkin talepleri de bulunduğunu söyleyen Bengihan, Yüksek Mahkeme’nin talepleri yerine getirilene kadar greve devam edeceklerini ve hükümetten de konuya hassasiyet göstermesini beklediklerini ifade etti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA