22 Temmuz 2019
  • Lefkoşa28°C
  • Mağusa29°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele29°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara25°C

LTB: “SURLARİÇİ’NDEKİ BİNALARDAN ANITLAR YÜKSEK KURULU SORUMLU”

LTB: “Surlariçi’ndeki binalardan Anıtlar Yüksek Kurulu sorumlu”

03 Haziran 2014 Salı 16:03

  • LTB Tarafından yapılan açıklamada, yıkım izninin, Anıtlar Yüksek Kurulu, Bakanlar Kurulu ve Şehir Planlama Dairesi’nin onayları üzerine verildiği duyuruldu

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Surlariçi Bölgesi’nin koruma altında olmasından dolayı, bölgedeki her türlü yıkım, tadilat ve inşaat ile ilgili karar organının LTB değil Anıtlar Yüksek Kurulu olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan LTB Bayındırlık-İmar Şube Amiri Dervişe Ener, Surlariçi’nde geçtiğimiz hafta yapılan bina yıkımlarının Şehir Planlama Dairesi ile Eski Eserler Dairesi’ne bağlı Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayının ardından, LTB’nin de izni ile gerçekleştiğini belirtti. Surlariçi’nin koruma bölgesi altında olduğunu ve bölgede bulunan mevcut eski eser olan veya olmayan tüm binaların, yıkım, inşaat ve tadilatı ile ilgili her türlü kararı öncelikle Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onaylaması gerektiğine dikkat çeken Ener, bu karar doğrultusunda belediyenin yıkım izni ile inşaat ruhsatı verdiğinin altını çizdi.Surlariçi’nde mevcut olan yapıların yıkımı için öncelikle Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay alındığını, ardından söz konusu kararını Bakanlar Kuruluna sunulduğunu ifade eden Ener, bunun ardından Şehir Planlama Dairesi’nden Planlama onayı alındığını v tüm bu işlemlerin ardından LTB'nin yıkım izni verdiğini önemle vurguladı.

Basında yer alan Mahmutpaşa Bölgesi ve Cumhurbaşkanlığı önünde bulunan binalar ile eski Deniz Kitapevi binasının yıkımı ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Ener, eski Deniz Kitapevi binasının listelenmiş eski eser bina olmadığını ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile Şehir Planlama Dairesi’nden alınan planlama onayı sonucunda LTB tarafından yıkım izni verildiğini belirtti. Ener bununla birlikte, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın önünde bulunan, çevreye uyumsuz olan ve eski eser nitelikli olmayan yapılar da, Anıtlar Yüksek Kurulu ile Şehir Planlama Dairesi’nin de onayı alınarak LTB’nin de izni ile yıkıldığını belirtti.

Mahmutpaşa Bölgesi’nde gerçekleşen yıkımın öncelikle izinsiz başladığını ve LTB ekipleri tarafından yıkımın anında durdurulduğunu önemle vurgulayan Ener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“LTB olarak yıkım işleminden haberdar olur olmaz, ilgili kişilere yıkımı, izin almadan yapamayacaklarını ilettik. Mahmutpaşa’da söz edilen eski eser binaların yıkımı için alınan Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan eski eser nitelikli listelenmiş 2 binanın yıkılmayacağını, 2 binanın ise cephelerinin korunarak yıkılacağını ve eski eser nitelikli olmayan 6 tane binanın da yıkılabileceği yönünde Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ve planlama onayı bulunmaktadır. Konu ile ilgili kişilere Belediyemizden yıkım izni aldıktan sonra işlemlerine devam edebileceklerini ilettik. Bunun yanı sıra korunacak binaların cephesi konusunda da Eski Eserler ve Müzeler Dairesi uyarıldı."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA