21 Kasım 2018
  • Lefkoşa19°C
  • Mağusa18°C
  • Girne20°C
  • Güzelyurt18°C
  • İskele18°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara13°C

LONDRA OLİMPİYATLARI'NA 'SİBER SALDIRI' TEHDİDİ

Londra Olimpiyatları'na 'siber saldırı' tehdidi

09 Temmuz 2013 Salı 16:25

londra2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine düzenlenebilecek bir siber saldırıyla ilgili yaşanan endişeler ve alınan önlemler açıklandı.

Yetkililer, yaptıkları açıklamada, açılış töreni sırasında stadyumun tüm ışıklarının söndürülebileceği yolunda endişeler yaşandığını ve bunun olmaması için görülmemiş ölçüde güvenlik önlemleri alındığını söyledi.

Bu açıklama, İngiltere'nin siber saldırılara karşı güvenlik altyapısının tartışıldığı bir dönemde yapıldı. İngiltere'nin ulusal izleme servisi GCHQ Başkanı Sir Iain Lobban, İngiltere'yi hedef alacak bir saldırının 'gerçekçi bir tehdit" olduğunu söyledi ve GCHQ ve diğer istihbarat birimlerinin bunu önlemek için birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Olimpiyat Oyunları'nın siber güvenliğinden sorumlu olan Oliver Hoare, yaptığı açıklamada, 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış töreninin yapılacağı gün sabaha karşı bir telefonla uyandığını ve diğer yetkililerin kendisine 'açılış töreni sırasında, elektrik şebekesini hedef alacak bir siber saldırı şüphesi belirlendiğini' söylediğini anlattı. Hoare, "Önce sert bir kahve yaptım kendime. Eğer yaklaşık bir milyar kişinin izlediği bir törende elektrikler kesilirse, bunun etkisi çok büyük boyutlarda oldurdu" dedi.

TEHDİTLERE KARŞI TATBİKAT

Yetkililer, Olimpiyat Oyunları sırasında siber saldırı tehdidinin, bir terörist saldırıdan daha alt sıralarda olduğunu ancak yine de her olasılığa karşı testler yapıldığını ve gereken önlemlerin alındığını vurguladı.

Oliver Hoare, elektrik şebekesine düzenlenecek olası bir siber saldırıya karşı beş kez tatbikat yapıldığını söyledi.

Açılış töreninin yapılacağı gün alınan istihbarat konusunda yetkililer, gerekli araştırmaları yaparken bir yandan da saldırı düzenlenmesi halinde uygulanacak yeni bir plan belirlendi.

Oliver Hoare, "En kaba tanımıyla, hemen hemen tüm sistemleri otomatik kontrolden çıkardık. Pek çok kilit noktaya teknik ekipler yerleştirdik" dedi. Hoare "Açılış törenini büyük bir tedirginlikle izledim. Sonunda saldırı istihbaratının yanlış alarm olduğu ortaya çıktı. Ama bu, İngiltere'nin siber güvenlik sisteminin ne kadar kırılgan olduğunu da ortaya çıkardı" dedi.

İngiltere'de pek çok hizmet artık internet üzerinden işletiliyor. Bu tür sistemler, günlük hayatta kullanıcıların işini kolaylaştırırken, bilgisayar korsanlarına, düşman ülkelere ya da gruplara sisteme sızmak için de yeni bir kapı aralıyor. GCHQ Başkanı Sir Iain Lobban, "Evet, ulusal altyapıyı incelemeye çalışan, bazı açıklar arayan girişimlerle karşılaştık. Bu alarma geçmemizi gerektirecek kadar ciddi bir sorun değildi ama altyapının bazı bölümlerine ulaşmaya çalışanlar oldu" dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA