24 Nisan 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa25°C
  • Girne21°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele25°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara17°C

LİSELİLERDEN EYLEM

Liselilerden eylem

02 Ekim 2014 Perşembe 14:15

Hanife Lefkaralı1

Lefkoşa bu kez liselilerin eylemine sahne oldu. Lise öğrencileri, dün saat 13.00 dolaylarında Lefkoşa Türk Maarif Koleji (TMK) önünde, son dönem adaletsiz uygulamalar yapıldığı ve eğitim sistemindeki yanlışları protesto etmek için bir araya geldiklerini kaydettiler. “Adil şartlarda eğitim istiyoruz! Alacağız” yazılı pankart ile yapılan eylemde birçok okuldan öğrenciler, öğrenci velileri ve öğretmenlerin desteği ile yetkililerin sorunlarına dikkat çekmesi için eylem gerçekleştirdiklerinin altını çizdiler. Eylemde “Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız!”, “Torpillere son!” ,“Parasız, bilimsel, demokratik eğitim hakkımız!” ,“Eğitim hakkımız engellenemez!” sloganları ile okul önündeki açıklama ve yürüyüşle eylemi sonlandırdılar. Bir süre trafiğin aksamasına neden olan eylem olaysın sona erdi.

BOZUK YAPI

Liseliler gençler adına açıklamayı okuyan Tüge Sabancı, yeni eğitim yılının başlamasıyla öğrenciler olarak, yine birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarına vurgu yaptılar. Açıklamada “Okullarda restorasyonun yapılmaması, kitapların hali hazırda bulunmayışı ve pahalılığı, bazı ders sınıflarının açılmayışı, okulun öğrenciden gayri resmi olarak kayıt parası talep etmesi, adaletsizlik ve torpilin yaygınlaşması bunlardan sadece bazılarıdır. Eğitim sisteminin bozuk yapısından kaynaklanan bu sorunların bir kaçı Lefkoşa Türk Maarif Koleji (TMK)’nde de görülmektedir. Torpil aracılığıyla birçok öğrenci el altından Lefkoşa Türk Maarif Kolejine nakledildi. Farklı bölgedeki TMK okullarından olsun, yapılan nakil ve kayıt işlemlerinin Lefkoşa TMK'daki giriş taban puanları ile denkliği bulunmamaktadır. Bizler bu adaletsiz uygulamanın karşısındayız. Bizler sadece eğitim aldığımız lisemizde değil "tüm eğitim kurumlarımızda var olan" torpil ve adaletsiz uygulamaların karşısındayız” ifadelerini kullandılar.

İRADE İLE DEĞİŞTİRECEĞİZ

Liseli gençler basın açıklamasında, bozuk yapıyı öğrenciler ve eğitim emekçilerinin iradesiyle değiştireceklerini, son dönemlerde bu adaletsizliği dile getirmelerine karşın, öğrenciler olarak üzerlerindeki idari baskıların arttığını, eğitim haklarının engellendiğini kaydettiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Açılmayan eksik sınıf sayısına rağmen; yapılan torpil nakilleri sınıf kontenjanını aşarak derslerin sağlıklı ve verimli işlenmesine engel olmuştur.

‘Göç yasasının' geçmesiyle, eşit işe eşit ücret alamayan mağdur duruma düşürülen eğitim emekçilerimiz, okullara dahi atanamamaktadırlar.

Bu gün Lefkoşa Türk Maarif Kolejinde ve diğer bazı liselerde bulunduğu gibi, öğretmen açığı sorunu vardır.

Bundan da öte yine farklı bir sorunumuz olarak okulumuzda uygulanan üniforma giyim kuralları dar gelirli arkadaşlarımıza da zorla dayatılmak istenmekte ve üniforma paraları dar gelirli arkadaşlarımızın her zamanki gibi cep'lerinden ödetilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal bir devlette yaşıyorsak ve eğitim parasız anayasal hakkımızsa okulda giyeceğimiz üniformalarımız tepeden tırnağa okul tarafından karşılanmalı ve ulaşım ücreti de bizden talep edilmemelidir!

Bu eylemimizdeki taleplerimiz yalnızca TMK için değil tüm eğitim kurumlarımız için geçerlidir. Çünkü ayni sorunlar oralarda da yaşanmaktadır.

Günümüzde çarpık eğitim yapısı hakkımız olan eğitimi bizlere ya tam olarak vermemekte yada parayla satmaya devam etmektedir.

Bizler adaletsizliklerle torpilin kol gezdiği, eğitimi parayla satan, öğrenciyi öğretmeni ve velileri mağdur eden ve birbirine düşüren eğitim yapısını istemiyoruz! Hakkımız olan demokratik, özgür ve "insanca koşullarda" verilen eğitimi söke söke alacağız !”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA