27 Mayıs 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa33°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt30°C
  • İskele33°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

LAÜ’DE BOR BİLEŞİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI KONUSU ELE ALINDI

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Bor Bileşiklerinin İnsan Sağlığına Etkisi ve Kanser Tedavisindeki Kullanım Alanları” konulu konferans düzenlendi.

LAÜ’de Bor Bileşikleri ve Kullanım Alanları konusu ele alındı

25 Haziran 2016 Cumartesi 19:06

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Bor Bileşiklerinin İnsan Sağlığına Etkisi ve Kanser Tedavisindeki Kullanım Alanları” konulu konferans düzenlendi. Konferansa, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Korkmaz, konuşmacı olarak katıldı.

Korkmaz: Bor endüstriyel ölçekte 250 çeşitten fazla kullanılıyor

Borun periyodik cetvelin beşinci elementi olduğunu ve 3 A grubu içerisinde bulunan “tek metal olmayan” element olduğunu aktaran Korkmaz, metal ve ametal arasında karakteristik taşıyan borun doğada serbest element olarak borik asit ya da borat tuzları gibi oksijenle kombine halinde bulunduğuna değindi. Korkmaz, borun endüstriyel ölçekte 250 çeşitten fazla kullanıldığını belirterek, özellikle bunların, çam ve seramik sanayi, temizleme ve beyazlatma, alev geciktirici, tarım, metalurji, nükler uygulamalar ve sağlık sektörü alanlarında kullanıldığını söyledi.

Korkmaz, araştırmalara göre, borun insan sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu, günlük beslenmede bor eksikliğinin başta kanser olmak üzere birçok kronik hastalığa yakalanma riskini artırdığını dile getiren Korkmaz, borun gıdalar yoluyla alınmasının mümkün olduğuna işaret etti.

Kuru üzüm, fındık, avakado, fıstık gibi kabuklu ürünlerde bor miktarı yüksek

Korkmaz, bor bileşiklerinin birçok hastalığa karşı koruyucu veya tedavi edici potansiyeli bulunduğunu ve özellikle, osteoatrit, yara iyileşmesi, anti-mikotik, prostat, meme, akciğer ve serviks kanser türlerinde oldukça etkili olduğunu belirtti. Borun kuru üzüm, fındık, avakado, fıstık ve diğer kabuklu yemişlerde yüksek miktarda bulunduğuna değinen Korkmaz, ancak tavuk, balık ve geviş getiren hayvanların eti ile süt mamüllerinde düşük düzeyde  bulunduğunu ifade etti.

Her gün düzenli olarak kuru üzüm, fındık ve kuru kayısı tüketmenin diğer gıdalardan alınan günlük ortalama 1-1,5 miligramlık bor seviyesini 2-2,5 miligrama çıkarabildiğini aktaran Korkmaz, vejeteryan beslenmenin de vücuttaki bor miktarını artırdığını dile getirdi.

Etiketler:
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA