24 Temmuz 2019
  • Lefkoşa27°C
  • Mağusa30°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt26°C
  • İskele30°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

KTHY DİREKTÖRLERİ DAVA EDİLDİ

KTHY direktörleri dava edildi

26 Eylül 2014 Cuma 10:44

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası'nın (KTAMS), Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) 615 çalışanının maaşlarından kesilen ancak İhtiyat Sandığı’na yatırılmayan yaklaşık 15 milyon 400 bin TL’lik primle ilgili şirket direktörleri ve hissedarlarına açtığı davanın görüşülmesine dün başlandı. KTAMS yöneticileriyle bazı KTHY çalışanları davanın görüşüldüğü Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde hazır bulundu.

KTAMS, mahkeme önünde yaptığı açıklamalarda, siyasilerin konuyla ilgili hiçbir sonuç üretmediğini savunarak, KTHY’nin batırılmasında payı olanların yargılanması ve çalışanlara yasal haklarının ödenmesi için mücadele başlattıklarını vurguladı.

“HESABINI MAHKEMEDE DE VERECEKLER”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, açıklamasında, “Sosyal adaletten, iyi yönetimden bahsedenler bilecekler ki kötü yönetimlerinin hesabını sadece halkın önünde değil, mahkemede de verecekler” dedi. KTHY’nin 615 çalışanının maaşlarından kesilen ancak İhtiyat Sandığı’na yatırılmayan primlerin 15 milyon 400 bin TL’ye ulaştığını söyleyen Kaptan, bu rakama her ay yüzde 1’lik faiz eklendiğine dikkat çekti.

“YANLARINA KALMAYACAK”

“Hiç kimse bunun yanına kalacağını zannetmesin” diye konuşan Ahmet Kaptan, KTAMS’ın 2 yıl önce başlattığı mücadele sonrasında konunun bugün yargının huzuruna taşındığını belirtti. KTAMS Başkanı Kaptan, “KTHY’nin batırılmasında payı olan herkesin yargı önünde hesap vermesi için başlattığımız mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadesine yer vererek, yargıya güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Kaptan’ın konuşmasının ardından KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan bir basın açıklaması okudu.

“HİÇBİR SONUÇ ÇIKMADI”

Bengihan, KTHY’nin Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin özelleştirme politikaları sonrasında bilinçli olarak batırıldığını savunarak, “Tüm siyasi partiler kamuoyu önünde bu konunun araştırılması ve hatası olanların cezalandırılması gerektiğini söylese de kurulan onlarca araştırma komitesinden hiçbir sonuç çıkmadı” dedi.

“YÖNETİCİLER İLK KEZ YARGI ÖNÜNDE”

Bengihan, “Yöneticiler, KTHY’nin batırılması sonrası yasalara aykırı işlemleri nedeniyle ilk kez yargı önüne çıkıyor” ifadesine yer verdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA