25 Nisan 2019
  • Lefkoşa26°C
  • Mağusa26°C
  • Girne25°C
  • Güzelyurt24°C
  • İskele26°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C

KSP İNGİLTERE’DEKİ REFERANDUM SONUCUNU DEĞERLENDİRDİ

KSP, Britanya’daki referandumun yalnızca “İngiliz halkının AB’ye karşı hoşnutsuzluklarının bir göstergesi” olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu durum emperyalist güçler arası hesaplaşmaları da göz önüne sermektedir” dedi.

KSP İngiltere’deki referandum sonucunu değerlendirdi

01 Temmuz 2016 Cuma 13:37

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Britanya’daki referandumun yalnızca “İngiliz halkının AB’ye karşı hoşnutsuzluklarının bir göstergesi” olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu durum emperyalist güçler arası hesaplaşmaları da göz önüne sermektedir” dedi.

KSP, İngiltere’deki AB’den ayrılma referandumu sonucunu değerlendirdiği yazılı açıklamada, dünyada emperyalist devletler arasında bir cepheleşme yaşandığını ve bu cepheleşmeden dünya halklarının sürekli “acı, sömürü, göç ve katliamlar” olarak payını aldığını kaydetti.

KSP, “bu çerçevede Britanya’daki referandum yalnızca İngiliz halkının AB’ye karşı hoşnutsuzluklarının bir göstergesi olarak değerlendirilmemeli. Bu durum, emperyalist güçler arası hesaplaşmaları da göz önüne sermektedir” dedi.

Diğer yandan İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın AB içinde kalma yönünde oy kullanırken, İngiltere’nin ayrılmadan yana tavır takınmasının; Birleşik Krallık içinde önemli çatışmalara ve halkların kardeşliğini zedeleme yönünde bir durum yarattığına dikkat çeken KSP, şöyle devam etti:

“Ayrıca Alman, Fransız ve Amerikan sermayesi arasında var olan rekabet ve pazar dalaşmalarını da yansıtmaktadır. Emperyalist güçler arası bu güç ve paylaşım savaşı dünya halklarını korkunç bir felaketin eşiğine getirmiştir.

KSP olarak emperyalist güçlerin bu yıkımına dur demek için tüm ülkelerin halklarını birleşmeye, güç birliğine gitmeye çağırıyoruz. Dünyadaki internet ağımızı kurtuluşumuz için genişletelim.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA