28 Mayıs 2020
  • Lefkoşa18°C
  • Mağusa19°C
  • Girne20°C
  • Güzelyurt16°C
  • İskele19°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara16°C

KOLONOSKOPİ CİHAZI ARIZALI

Kolonoskopi cihazı arızalı

19 Haziran 2014 Perşembe 12:43

Mizanpaj 1 Sağlık Bakanlığı, Detay’ın dünkü “Hastalar perişan” başlıklı manşet haberini doğruladı…

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa devlet Hastanesi’ndeki bağırsak hastalıkları tanısında kullanılan kolonoskopi cihazının arızalı olduğunu kabul ederken, acil hastaların özele yönlendirilmediklerini, Mağusa’ya götürüldüklerini savundu…

Gazeteniz Detay’a konuşan kolonoskopi için gün bekleyen hastalar ise sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının aksine hastanedeki doktorların kendilerini özel hastanelere yönlendirdiklerini söylemişlerdi.

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kolonoskop cihazının arızalı olmasından dolayı hastaların özele yönlendirilerek, kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerek acil kolonoskopi hastalarının ambulansla Lefkoşa’dan Gazimağusa Devlet Hastanesine götürülüp gerekli işlemlerin orada yapıldığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, zaman zaman cihazlarda arızalanmaların yaşandığını ancak, hastaların mağduriyet yaşamaması için gerekli düzenlemelerin anında yapıldığı belirtilerek,  gerekli önlemlerin alındığı ve kolonoskopi hastalarının “kaderlerine terk edilmediği” iddia edildi.

Ülkede şu an itibarıyla 2’si Lefkoşa, 1’i de Gazimağusa olmak üzere toplam 3 adet kolonoskop cihazının olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, dördüncü kolonoskop cihazının da satın alındığı ve 15 güne kadar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kurulacağı belirtildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunan 2 kolonoskop cihazının son zamanlarda birkaç kez arızalandığı belirtilen açıklamada şunlar aktarıldı:

“Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde bulunan 2 Kolonoskop cihazı son aylarda birkaç kez arızalanmıştır. Ancak hastaların mağdur olmaması için gerekli önlemler alınmıştır.

Lefkoşa’daki acil durumdaki kolonoskopi hastaları için ya Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki Kolonoskop cihazı Lefkoşa’ya getiriliyor, ya da hastalar Gazimağusa Devlet Hastanesine ambulansla götürülüyor. Hastaların mağduriyet yaşamaması için gerekli düzenlemeler yapılıyor.”

Açıklamada acil durumda olmayıp beklemek istemeyen veya Lefkoşa’daki kolonoskop cihazına ulaşamayacak mesafede olan vakaların da Gazimağusa Devlet Hastanesine yönlendirildiği kaydedildi.

“Arızalı cihazın parçası Avrupa’dan pazartesi geliyor”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde şu an itibarıyla arızalı olan kolonoskop cihazı için 26 gündür Avrupa’dan parça gelmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, söz konusu parçanın önümüzdeki Pazartesi günü hastaneye ulaşacağı ve tamiratın gerçekleştirileceği de kaydedildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki diğer kolonoskop cihazının bir buçuk ay önce arızalanıp tamir edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Hastanedeki ikinci cihaz kısa sürede tamir edilmesine rağmen,  yüzde yüz tamir olamadığı için yüksek bir performans sergileyemiyor. Söz konusu cihazla 50 cm’nin üzerindeki kısımlar görülemiyor. Bu noktada bir sıkıntı var ve randevularda birikmeler olabiliyor. Ancak acil durumdaki hastaların mağduriyet yaşamaması için onları Gazimağusa Devlet Hastanesine sevk ediyoruz. Haberde iddia edildiği gibi hastaların kendi başlarının çarelerine bakıldığı doğru değildir. Hastalar asla kaderlerine terk edilmedi.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA