22 Ağustos 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa33°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt30°C
  • İskele33°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara23°C

KİMSE ÖDÜLÜNÜ ALMAYA GİTMEDİ…

Kimse ödülünü almaya gitmedi…

26 Mart 2014 Çarşamba 10:25

6. Altın Bamya ödülleri sahiplerini buldu

Altın Bamya Akademisi tarafından, 6 yıldır, "bir daha ödül verecek film bulamamak" ümidiyle düzenlenen organizasyonda senaryo ödülü Erkekler'e, film ödülü Aşk Kırmızı'ya, izleyici bamyası ise Celal ile Ceren'e verildi. Her zamanki gibi bu sene de ödüle layık görülenler, ödül törenine katılmadı.

2013 yılında vizyona giren bütün filmleri değerlendiren ön jüri, “Kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesi ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınması ile kadınlara dair alanların daraltılmasına dair erkek egemen bakışın ağırlığı açısından” seçtiği aday filmleri geniş jüri oylamasına sundu. Altın Bamya Akademisi tarafından, 6 yıldır, "bir daha ödül verecek film bulamamak" ümidiyle verilen ödüller için bu yıl da geniş bir jüri oy kullandı. İzleyici Bamyası ise Akademi’nin web sitesinden oylamaya açıldı. 24 Mart Pazartesi akşamı İsveç’in İstanbul Başkonsololuğu’nda düzenlenen ödül törenine, Altın Bamya Akademisi üyeleri, Filmmor Kadın Filmleri Festivali konukları ve sinema sektörü katıldı. Bütün adayların davet edildiği törene aday filmlerin temsilcilerinden katılan olmadı.

İşte 6. Altın Bamya Ödülleri sahipleri:

1-Erkek Karakter Ödülü : Erkekler ( Adem, Nazım)

2-Kadın Karakter Ödülü : Aşk Kırmızı (Zeynep)

3-Senaryo Ödülü: Erkekler

4-Film Ödülü: Aşk Kırmızı

5-İzleyici Bamyası: Celal ile Ceren

6-Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: Kedi Özledi, Düğün Dernek

7-Jüri Özel – Homofobi: Erkekler

8- Jüri Özel – Hormonlu Bamya: Testosteron

9-Jüri Özel – Eşek Arısı Bamyası: Sabit Kanca

 

1. Erkek Karakter ödülü Erkekler’e…

Hikâyelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır.

 

2. Kadın Karakter Ödülü Aşk Kırmızı’ya…

Kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.

 

3. Senaryo Ödülü Erkekler’e…

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

 

4. Film Ödülü Aşk Kırmızı’ya…

Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar, çelişki içermeyen cinsiyetçi “bütün” göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

 

5- İzleyici Bamyası: Celal ile Ceren’e…

İzleyici Bamyası Ödülü, Altın Bamya web sitesinde yer alan 2013 yılında vizyona giren tüm filmler arasında yapılan online oylama sonucunda en çok oyu alan film Celal ile Ceren oldu.

 

6- Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: Düğün Dernek ve Kedi Özledi filmlerinin,

 

7- Jüri Özel – Homofobi Ödülü: Erkekler filminin,

 

8- Jüri Özel – Hormonlu Bamya: Testosteron filminin,

 

9-Jüri Özel – Eşek Arısı Bamyası: Sabit Kanca filminin oldu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA