14 Aralık 2019
  • Lefkoşa11°C
  • Mağusa14°C
  • Girne15°C
  • Güzelyurt10°C
  • İskele14°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

IRKÇILIK KARŞITI ETKİNLİK

Merkezi Lefkoşa’da bulunan Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Avrupa Irkçılığa Karşı Eylem Haftası çerçevesinde, Kıbrıs’ta çok kültürlülüğü kutlamak adına Toplumsal Çeşitliliğin Gücü adı altında Lefkoşa Surlar içindeki Bedesten’de etkinlik düzenledi.

Irkçılık karşıtı etkinlik

31 Mart 2016 Perşembe 19:29

Merkezi Lefkoşa’da bulunan Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Avrupa Irkçılığa Karşı Eylem Haftası çerçevesinde, Kıbrıs’ta çok kültürlülüğü kutlamak adına Toplumsal Çeşitliliğin Gücü adı altında Lefkoşa Surlar içindeki Bedesten’de etkinlik düzenledi.

Açılışında Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi Georgios Markopouliotis’in konuşma yaptığı etkinlikte, Yrd. Doç. Metin Ersoy “Barış Gazeteciliği”, Ceren Günalp Asam “İşyerinde Ayrımcılık, Uyum Süreci ve Yerel Uygulamalar”, araştırmacı Mine Yücel, “Kıbrıs Türk Toplumunda Çok Kültürlülük” ve Mehveş Beyidoğlu da “Barış Kültürü Eğitimi Projesi”konulu konuşma yaptı.

Etkinlikte, Doğu Akdeniz Üniversitesi Nijeryalı Öğrenci Birliği, İsa Elçilik Korosu(Christ Embassy Choir) ve Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileri kısa konserler verdi.

MARKOPOULİOTİS

Georgios Markopouliotis açılış konuşmasında, etkinlikle Kıbrıs’ın kültürel çeşitliliğinin kutlandığını söyledi.

Ayrımcılığın Avrupa’da milyonlarca insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun olduğunu ifade eden Markopouliotis, bu sorunun görmezden gelinecek bir sorun olmadığını, AB’nin etnik nefretten doğan bir çatışma sonucu ortaya çıktığına işaret etti.

AB’nin ırkçılıkla mücadelede pek çok önlemler aldığını kaydeden Markopouliotis, AB dışında da pek çok olumlu adımlar atıldığını ancak halen kritik engel ve sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Markopouliotis, “Buna karşın, bugün, küresel ekonomik kriz, göç, terör, fakirlik ve gittikçe büyüyen eşitsizlikle alakalı günden güne büyüyen sorunlarla yüz yüzeyiz. Bu sorunlar en çok rengi, ırkı, soyu, kültürel veya milli kökenine bağlı olarak ayrımcılığa önceden maruz kalanları etkiliyor” dedi.

AB’nin ayrımcılığın sonlandırılması için işbirliğini sürdüreceğini kaydeden Markopouliotis, “Ayrımcılığa son vermek için uluslararası, ülkesel ve bölgesel seviyede etkili önlemlerin alınması zorunludur” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA