09 Aralık 2019
  • Lefkoşa11°C
  • Mağusa12°C
  • Girne13°C
  • Güzelyurt10°C
  • İskele12°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara1°C

‘İNSAN HAKLARI’NDA SEÇİCİLİK: TRANS KADINLARIN AYRIMCILIK BAŞVURUSUNA RET

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK), cinsiyet kimliğine ayrımcılık yapıldığı yönündeki başvuruyu kabul etmedi.

‘İnsan hakları’nda seçicilik: Trans kadınların ayrımcılık başvurusuna ret

11 Şubat 2019 Pazartesi 20:26

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 10 Ağustos 2018’de derneğin yönetim kurulu üyesi iki trans kadının, Ankara’daki bir otele rezervasyonları olmasına rağmen trans kimlikleri gerekçe gösterilerek alınmadığını kaydetti.

Dernek, iki kadının daha sonra çeşitli nedenler sunularak otele girişlerinin engellendiğini de dile getirdi. Pembe Hayat, daha sonra ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla konuyu TİHEK’e taşıdı. İki trans kadının otele alınamasının, ‘Eşitlik İlkesi ve Ayrımcılık Yasağı’ kapsamında olduğu aktarıldı.

Derneğin yazılı açıklamasına göre TİHEK, 16 Ocak tarihli yazısında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3’üncü maddesine değindi.

Kurum, yasak kapsamında ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş ve cinsiyet gibi temellerin ayrımcılık oluşturduğunu dile getirdi. TİHEK, cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığın bu kapsam içerisine giremeyeceğini belirtti. Bu nedenle başvuru kabul edilmedi.

Derneğin avukatı Emrah Şahin, TİHEK’in Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri ve Anayasa’yı hiçe saydığını savunarak “Ayrımcılıkla ilgili tüm şikayetleri kabul etmemesi, her şeyden öte bir devlet kurumunun tüm vatandaşlarına eşit davranma yükümlülüğüne aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA